Šéf reformy zdravotníctva / Z komunitných nemocníc nebudú „doliečováky“, ako sa to niekto snaží karikovať
Z rozhovoru denníka Postoj s našim šéfom sekcie reforiem Oskarom Dvořákom o reformách v zdravotníctve:
„Takže nemocnice podľa vás nemajú kapacitu na niektoré výkony nie pre málo zdravotníkov, ale pre zbytočné hospitalizácie a zlé rozhodnutia lekárov?
Zdravotníkov je objektívne nedostatok, ale treba zároveň povedať, že máme tri prúdy, ktoré zahlcujú nemocnice. Prvým je pri vstupe nefunkčná ambulantná starostlivosť, v dôsledku čoho pacienti pretekajú do nemocníc a zaberajú lôžka, pritom by tam títo ľudia nemuseli byť. Posilnenie primárnej ambulantnej starostlivosti je však súčasťou reformy.
Potom sú zbytočne obsadené akútne lôžka na konci pre nedostatok následnej a doliečovacej starostlivosti, kam by sa títo pacienti mali presunúť. A stredný prúd zahltenia tvorí samotná kvalita nemocníc. Keď sa niektoré výkony koncentrujú, zabezpečíte špičkové vybavenie aj personál a potom znižujete aj šancu na rehospitalizácie, infekcie či reoperácie.
Spomínate aj reformu ambulantného sektora, ktorý dnes zahlcuje nemocnice. Prečo potom najskôr nepočkáte na výsledky tejto reformy, aby sa ukázalo, ako fungujú ambulancie, či dokážu po novom lepšie zabezpečiť pacientov?
Musíme to robiť teraz, keď máme šancu. Keby sme tu mali čakať na to, kým urobíme všetky reformy a dáme jeden veľký legislatívny balík do parlamentu, tak by to trvalo možno aj desať rokov a politické cykly s plánom obnovy by nás nepustili. Niekto by potom o štyri roky zase prišiel a kompletne by zmenil smerovanie. To nechceme. Ale čo sa týka ambulantného sektora, tam prvé podpory z plánu obnovy na vznik nových ambulancií začnú nabiehať už v roku 2023. Reforma nemocníc nabehne až o rok neskôr.
Čím v ambulantnej reforme začnete?
V prvom kroku sa sústredíme na sieť ambulantných lekárov, monitoring najkritickejších regiónov podľa prestarnutosti lekárov, počtu pacientov na jedného lekára či dojazdovej vzdialenosti. Tieto dáta momentálne nemáme.
Keď prichádza nový lekár do systému, nevie, kde je mu najlepšie otvoriť si novú ambulanciu, aby „prežil“. Na vznik nových ambulancií máme viazané aj motivačné príspevky. Aj pri covide sa to ukázalo – že sa nemôžete baviť o tom, čo môžu robiť navyše, ak sú zahltení.
Ráta reforma aj s rozšírením kompetencií všeobecných lekárov a sestier, ako aj so znížením administratívnej záťaže?
V ďalšej fáze áno, ale keď máme teraz nedostatok lekárov, ktorí sú zahltení, tak aj keby sme im dali viac kompetencií, nevyriešime to a nebudú ich vykonávať. Keď zastabilizujeme personálny stav všeobecných lekárov, sústredíme sa na nové koncepcie všeobecného lekárstva, teda čo by tí samotní lekári mali robiť.
Rovnako aj sestry a následne nepriamo špecialisti, ktorým sa budeme hlbšie venovať v druhej polovici budúceho roka. Až následne sa sústredíme na platobné mechanizmy. Keď dáte lekárom nové kompetencie, ale nezaplatíte im ich, tak to zostane len na papieri a bude to zbytočné.
Prinesie táto reforma také nastavenie ambulancií, že sa obvodným lekárom už neoplatí hlavne rozdávať výmenné lístky?
Áno, to je náš cieľ a počítame s tým. Budú k tomu výrazne motivovaní.“
Rozhovor s Oskarom Dvořákom o reforme zdravotníctva, transformácii nemocníc i nedostatku zdravotníkov. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.