islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Skialpinista zachytil napnuté lano z ratraku na Priehybe Dňa 14. 4. 2022 v poobedňajších hodinách prijala Horská záchranná služ…

Skialpinista zachytil napnuté lano z ratraku na Priehybe

Dňa 14. 4. 2022 v poobedňajších hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z Nízkych Tatier. Počas lyžovania z Chopka si 36 – ročný slovenský skialpinista nevšimol napnuté kotviace lano snežného pásového vozidla na Priehybe a zachytil ho v oblasti krku. Na miesto nehody okamžite odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry a zároveň boli na miesto udalosti vyslaní leteckí záchranári. Horskí záchranári po príchode na Priehybu poskytli zranenému mužovi neodkladnú prvú pomoc a zastavili krvácanie. Skialpinista utrpel hlbokú reznú ranu na krku, ale lano našťastie nezasiahlo tepny. Po prílete vrtuľníka si prevzal zraneného muža do starostlivosti lekár leteckých záchranárov a po lekárskom vyšetrení bol pacient naložený na palubu vrtuľníka a transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici.
V stredisku došlo k nehode po skončení prevádzkového času. Horská záchranná služba apeluje na návštevníkov lyžiarskych stredísk, aby nevstupovali na zjazdovky po ukončení prevádzky, kedy sa upravujú zjazdovky tak, že sa ratraky ťahajú na lane. Lyžiar či skialpinista sa tak môže nič netušiac dostať do blízkosti lana, ktoré nemá šancu vidieť alebo ktoré odrazu „vystrelí“ zo snehu. Takáto nehoda môže mať okrem vážnejších poranení aj fatálne následky.


Autor správy, foto a správu publikoval Horská záchranná služba on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *