SLOVÁCI V BOJOCH V SEVERNEJ AFRIKE 🫡 🇸🇰 a 🇨🇿 vojaci v 2. svetovej vojne nebojovali len na Východnom a Západnom fronte. Menej zn…
SLOVÁCI V BOJOCH V SEVERNEJ AFRIKE 🫡
🇸🇰 a 🇨🇿 vojaci v 2. svetovej vojne nebojovali len na Východnom a Západnom fronte. Menej známa kapitola našich vojenských dejín sa týka Afriky a Blízkeho východu.
Po kapitulácii Francúzska v r. 1940 sa väčšie množstvo Slovákov a Čechov sústredilo vo vtedajšej Palestíne, ktorá bola pod správou Veľkej Británie. Tu sa pod velením pplk. Klapálka sformoval peší prápor, ktorý dosiahol silu až vyše 600 mužov. Oblečení do britských tropických uniforiem absolvovali náročný výcvik v púštnych bojoch.
21. 10. 1941 sa prápor loďami presunul do líbyjského prístavu Tobruk, ktorý bol pre Spojencov životne dôležitým zásobovacím uzlom a nachádzal sa v obkľúčení nemeckých a talianskych jednotiek. Po boku britských, poľských, austrálskych, novozélandských, francúzskych a indických jednotiek bránili mesto proti pozemným aj vzdušným útokom. Čelili pritom elitným vojskám známeho generála a neskôr poľného maršála E. Rommela.
Naši vojaci trpeli kvôli vysokým teplotám, nedostatku vody aj všadeprítomnému piesku, v ktorom boli zakopaní. Podľa toho si od nepriateľa vyslúžili aj posmešnú prezývku „Púštne krysy“, ktorú prevzali a ďalej tak sami seba hrdo nazývali.
Vďaka ich hrdinstvu sa nacistom Tobruk nepodarilo dobyť a aj preto skončila ich invázia do Severnej Afriky porážkou. 🇨🇿🇸🇰 peší prápor bol vystriedaný juhoafrickými jednotkami a jeho príslušníci sa presunuli do Británie, kde sa pripojili k našim ďalším jednotkám a pripravovali sa na inváziu do okupovanej Európy.
Po komunistickom prevrate v r. 1948 mala byť účasť našich vojakov v bojoch v Severnej Afrike úplne zabudnutá. Mnohí hrdinovia boli vyhodení z armády a dokonca väznení, vrátane veliteľa Klapálka, ktorý sa vyznamenal aj na Dukle a pri oslobodzovaní Slovenska.
Po „Tobruckých krysách“ ostala dodnes zaujímavá pamiatka, a tou je Tobrucká ulica v Bratislave v tesnom susedstve Univerzity Komenského. Bola tak pomenovaná po vojne a názov pretrval počas celého obdobia komunizmu. Zrejme preto, lebo nik z funkcionárov netušil, čo sa za ním skrýva.
📷 Naši protilietadloví delostrelci pri obrane tobruckého prístavu a odznak Middle East, ktorý nosili na golieroch svojich uniforiem.
#ModerneVlastenectvo
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook