islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Slovensko nemá more, ale bude mať ostrovy

DVA NOVOOSADENÉ PLÁVAJÚCE OSTROVY NA SĹŇAVE OBSADZUJÚ PRVÉ ČAJKY. PO DLHOM ČASE NA VÁHU BIOTOPY PRE VTÁČIE DRUHY, KTORÉ REGULÁCIOU UTRPELI NIELEN UBÚDAJÚ, ALE AJ PRIBÚDAJÚ.

Na tieto kroky a ďalšie plánované na Kráľovej je najvyšší čas. Na Kráľovej totiž pravidelne zahynú desiatky mláďat rybárov a čajok, škody tak dosahujú v danej sezóne spoločenskú hodnotu státisíce EUR. Hniezdia tu totiž na plavákoch ťažobného zariadenia, ktoré je však pri vlnobití nestabilné.

Pôvodne hniezdili na Vtáčom ostrove, ktorý bol postavený ako kompenzácia za riečne ostrovy ostrovy zničené pri výstavbe vodného diela. Starostlivosť o neho chýbala, zarástol lesom, nové štrkové ostrovy kvôli regulácii Váhu nevznikajú a tak sa presunuli na plaváky, ktoré sú ale pre hniezdiace vtáky pri vlnobití pascou.

Aj pre tieto problémy na Kráľovej a aj preto, že na Dunaji spôsobuje škody na hniezdiacich rybároch invázny norok americký, sme radi, že sa osadia ostrovy na Kráľovej a umiestnili na Sĺňave, teda na lokalitách, kde sa tento druh ešte nevyskytuje, a čajky a rybáre tu môžu nájsť bezpečné útočisko.

Viac v zdieľanej reportáži.


Regulácia Váhu zachránila ľudí od povodní, ale zabudlo sa na ochranu prírody. Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *