islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

SME RADI, ŽE AJ ZMOS MÁ ROVNAKÝ POHĽAD NA ZMENU VOLEBNÉHO ZÁKONA 👉 V utorok sme na tlačovke vyzvali vládu k zmene volebného zák…

SME RADI, ŽE AJ ZMOS MÁ ROVNAKÝ POHĽAD NA ZMENU VOLEBNÉHO ZÁKONA

👉 V utorok sme na tlačovke vyzvali vládu k zmene volebného zákona tak, aby malo Slovensko 8 namiesto jedného volebného obvodu. Teší nás, že za zmenu zákona je aj ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska).

🇸🇰 PREČO CHCEME 8 VOLEBNÝCH OBVODOV?

☝️ 1. Ľudia majú mať možnosť spravodlivo zvoliť si svojho poslanca – teda zo svojho regiónu. Politici tak budú mať s ľuďmi osobnejší vzťah aj väčšiu zodpovednosť. Slovensko totiž nie je iba Bratislava, ktorú dnes v NR SR zastupuje takmer 1/3 poslancov. Sú to všetky regióny, ktorú musia mať v národnom parlamente proporčné zastúpenie.

☝️ 2. Oligarchovia nesmú riadiť politiku. Dnes im často stačí postrážiť celonárodnú kandidátku, pri 8 obvodoch to nebude také ľahké

🇸🇰 KDH SA O ZMENU SNAŽÍ UŽ ROKY

➡ Zmenu jedného na viac volebných obvodov iniciovalo KDH už v roku 2004. Nedošlo však k zhode na počte obvodov, a tak novela nakoniec priniesla len niektoré čiastkové zmeny, ako napr. väčšiu váhu preferenčných hlasov. Jeden obvod však zostal zachovaný.

➡ KDH tému viacerých obvodov znovu vážne otvorilo v roku 2011. Väčšina strán však tento nápad znovu odmietla a nedostal sa ani do podoby paragrafovaného znenia.

➡ Rovnako dopadla diskusia o volebnom zákone aj v roku 2016. Väčšina strán nevidela dôvod zaoberať sa zmenou a systém označili za vyhovujúci.

👉 To nás neodradilo a v aktivite pokračujeme znova. Lebo systém určite nie je vyhovujúci pre ľudí naprieč Slovenskom a problém sa z roka na rok prehlbuje stále viac.

☝️ Pri nerovnomernom rozložení regiónov národný parlament nezastupuje ľudí, ako by mal, keďže neraz nevie, s čím skutočne zápasia vo svojich obciach, mestách, regiónoch. Život vo Svidníku, v Ružomberku, Námestove a v Bratislave je úplne iný.

✅ Veríme, že k zmene dôjde, aktívne pre ňu hľadáme podporu a sme radi, že sa k iniciatíve za reformu volebného zákona pridávajú aj ďalší.

#8obvodov #najblizsiepriLudoch


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *