islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

SO SÚDNOU MAPOU TO NEMÔŽEME VZDAŤ Časť zákonov reformy súdnej mapy dnes v NR SR nebola schválená. Ide o veľmi zlú správu pre Sl…

SO SÚDNOU MAPOU TO NEMÔŽEME VZDAŤ

Časť zákonov reformy súdnej mapy dnes v NR SR nebola schválená. Ide o veľmi zlú správu pre Slovensko, keďže to ohrozuje plnenie míľnikov z plánu obnovy pre prvú žiadosť o platbu v hodnote takmer pol miliardy eur (458,3 mil. €).

Zároveň sa však vzďaľujeme od našej vízie prinavrátiť dôveryhodnosť slovenskému súdnictvu. Cieľom reformy je docieliť transparentnejšie a odbornejšie súdy, ktoré sú životaschopné prijať v čo najkratšom čase zrozumiteľné rozhodnutia. Toto vidím ako najväčšie zlyhanie neschválenia troch zo štyroch pripravovaných zákonov. Utrpia tým najmä naši občania.

Pre schválenie súdnej mapy som vyvinul maximálne úsilie. Vláda už v polovici januára pomohla rezortu spravodlivosti, aby nesplnenie míľnika v oblasti reformy justície neohrozilo čerpanie zdrojov z plánu obnovy. Vláda súdnu mapu schválila.

V presadení reformy justície sa však nevzdávam a budeme hľadať krízové riešenia. Ako koalícia si musíme byť vedomí, že sa blížime k polovici funkčného obdobia a priestor na prípravu a realizáciu reforiem sa už len skracuje. Pre boj s korupciou a budovanie právneho štátu sme dostali od ľudí silný ústavný mandát, ktorý nemôžeme premrhať.

O vzniknutej situácii som na okraj dnešného samitu hovoril aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen. Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) už analyzuje následky spojené s neschválenými zákonmi reformy súdnej mapy a bude o tom diskutovať so zástupcami Európskej komisie.

Základným predpokladom predloženia žiadosti o platbu je splnenie všetkých vopred dohodnutých míľnikov a cieľov, ako sme sa voči Európskej komisii zaviazali. Zdržanie alebo nesplnenie jedného míľnika môže ohroziť či oddialiť celú platbu.

Netreba tiež zabúdať na to, že na reformu súdnej mapy nadväzujú investície na obnovu budov súdov a výstavbu nových súdov, digitalizáciu súdov a vybavenie sudcov v celkovej výške 255,3 mil. eur.


Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *