islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ŠOPSR – Medvede nie sú turistická atrakcia, nepodceňujme riziko

MEDVEDE NIE SÚ TURISTICKÁ ATRAKCIA.

Na sociálnych sieťach sa v poslednej dobe šíria videá, ktoré znázorňujú nebezpečné správanie sa turistov v lese. Fotenie medveďov a natáčanie videí nemusí mať vždy šťastný koniec. Prikrmovanie je navyše zakázané a medvedie jedince, ktoré kvôli tomu stratili svoju prirodzenú plachosť, čaká odchyt a usmrtenie.

Včera v Národný park Nízke Tatry došlo k stretu turistky s medveďom hnedým. Našťastie, pozornosť šelmy upútal iba batoh ženy. Tá zo stretnutia vyviazla bez zranenia. Medveď pravdepodobne stratil plachosť kvôli doterajšiemu správaniu turistov, ktorí ho prikrmovali len preto, aby si s ním spravili fotografiu.

Ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečenstvom pre ľudí. Ministerstvo životného prostredia SR dlhodobo upozorňuje na problém nelegálneho vnadenia a prikrmovania. V tejto veci aktívne koná Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR, ako aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Túžba po spoločnej fotografii či videonahrávke so šelmou, akou je aj medveď hnedý, sa môže vypomstiť. Apelujeme na návštevníkov lesov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nikdy nepriblížili a pohybovali sa iba po vyznačených chodníkoch. V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť.

O riziku stretu s medveďom na turistickom chodníku z Trangošky informuje na svojom facebookovom profile Národný park Nízke Tatry ako aj Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom.

Viac sa dočítate v tlačovej správe 👇
http://www.sopsr.sk/web/?cl=20886

#mžpsr #sopsr #zasahovytim #medvedhnedy #zodpovednevlese


Medvede nie sú turistická atrakcia, nepodceňujme riziko Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *