islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ŠOPSR – Zimné sčítanie vodného vtáctva – 3. januárový víkend 2022

ℹ 🦢Tretí januárový víkend 15. až 16. januára 2022 sa uskutoční v poradí už 55. medzinárodné zimné sčítanie vodného vtáctva na Slovensku.

🤝Štátna ochrana prírody SR spolupracuje pri sčítaní s hlavným koordinátorom programu na Slovensku s organizáciou SOS/BirdLife Slovensko. Do sčítania sa môže zapojiť každý. Stačí si vybrať nejaký úsek vodného toku a zaznamenávať všetky pozorované jedince. Tento monitorovací program patrí v počte zapojených sčítateľov k najúspešnejším dobrovoľníckym programom na Slovensku.

👉 Sčítanie je koordinované prostredníctvom regionálnych koordinátorov, pričom celé územie Slovenska je rozdelené na 20 regiónov. Jednotliví mapovatelia sčítavajú presne vymedzené úseky tečúcich vôd a vodné nádrže.

👏 Za celé obdobie od r. 1991 bolo zaznamenaných v januárových termínoch sčítania spolu 78 druhov vodného a na vodu viazaného vtáctva. Medzi najvzácnejšie zaznamenané vtáky patrí napríklad potáplica bielozobá, bernikla tmavá, bernikla červenokrká, kormorán chocholatý či čajka trojprstá.

🧐 Dňa 15. januára 2022 bude prebiehať aj sčítanie kormorána veľkého na nocoviskách a to v čase od 14,00 do 17,00 hod. Pri tomto sčítaní ŠOP SR úzko spolupracuje aj so Slovenský rybársky zväz . Podľa platnej výnimky na plašenie a odstrel chráneného druhu živočícha – kormorána veľkého v dňoch 13 -16.1. nie je možné vykonávať tieto činnosti.

Viac informácií nájdete na našom webe👇
http://www.sopsr.sk/web/?cl=20854

#vtaky #vodnevtactvo #ornitologia #sopsr #monitoring #sosbirdlifeslovensko


Zimné sčítanie vodného vtáctva – 3. januárový víkend 2022 Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *