islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Spolupráca, ktorá „zahreje“

Spolupráca, ktorá „zahreje“

„Pri podchladení (hypotermii) dochádza k poklesu teploty organizmu pod úroveň potrebnú pre bežné fungovanie. Nastáva, ak sú straty tepla intenzívnejšie, ako je možnosť jeho produkcie organizmom. Po poklese telesnej teploty pod určitú hranicu dochádza k zúženiu ciev a centralizácii krvného obehu do vitálne dôležitých orgánov. Znižuje sa aktivita enzýmov a viazne dodávka kyslíka do tkanív. Následkom nedokrvenosti mozgu dochádza k zmätenosti, pacient je spavý, stráca vedomie. Objavia sa arytmie, činnosť srdca spomaľuje. Príčinou smrti býva jeho zastavenie spôsobené poruchou rytmu – komorovou fibriláciou. Najdôležitejšie je zastaviť pôsobenie chladu, alebo aspoň minimalizovať straty tepla. Ohrievanie zvonka je problematické. Úplne najlepšie je priame ohrievanie krvi, na čo sa dá použiť prístroj pre mimotelovú membránovú oxygenáciu (ECMO).“

www.wikipedia.org

Takýto scenár však nie je fabulovaným príbehom, ale následkom dlhoročných skúseností s horskou záchranou. Ešte nestihli vyprchať dojmy a vedomosti z protokolu hypotermie stále zarezávali čerstvú stopu v každom zo záchranárov, keď došlo k „ostrému“ zásahu v Západných Tatrách. Výsledkom bol zachránený život pacienta s hypotermiou.

V niektorých situáciách nás počasie a hory dokážu nečakane a nie veľmi príjemne prekvapiť. „Čiapku a rukavice a v termoske teplý čaj môžeme mať so sebou aj v auguste, toľko v ruksaku dokážeme odniesť,“ odpovedá Peter Nemec na otázku, ako sa vystríhať podchladeniu v horách. V povinnej výbave turistu by nemala chýbať lekárnička a v nej izotermická (alu) fólia. Pokiaľ ju na telo aplikujeme správne, tak jej strieborná časť dokáže odraziť späť až 75 percent telesného tepla, čím spomaľuje u pacienta chladnutie. Dôležité je nenaložiť ju na vrchnú, ale medzi dve vrstvy oblečenia. V prípade, že turista musí neplánovane nocovať v horskom prostredí a nevie sa dostať do chaty, či iného prístrešku, mal by sa ukryť v závetrí, pod previsom, urobiť si bivak pod skalou, vykopať záhrab v snehu. V prípade viacerých osôb sa teplo aktivuje chúlením sa k sebe. Ak nie je možné vytvoriť si úkryt, je dôležité pravidelne sa pohybovať a dodávať telu energiu v podobe cukrov. „Neriskujme zbytočne život,“ hovorí na záver Peter Nemec a dodáva, že v prípade nepriaznivých podmienok je lepšie túru jednoducho preložiť na iný deň.

S odstupom času a postupne slabnúcou zimou sa cvičenie z protokolu hypotermie ukázalo ako opodstatnené. Horskí a zdravotní záchranári si odovzdali skúsenosti a vedomosti, ktoré pomáhajú napĺňať ich hlavné poslanie ešte úspešnejšie. Vzájomným prepojením a spoluprácou s lekármi ECMO centra vznikol spôsob, ako u nás latku horskej záchrany posunúť o pár centimetrov vyššie.

Autorka textu: Oľga Krajčiová

Autor fotografií: Matej Rumanský


„Pri podchladení (hypotermii) dochádza k poklesu teploty organizmu pod úroveň potrebnú pre bežné fungovanie. Nastáva, ak sú straty tepla intenzívnejšie, ako je možnosť jeho produkcie organizmo… Autor správy, foto a správu publikoval Horská záchranná služba on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *