islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ŠTÁTNY ROZPOČET V I. ŠTVRŤROKU 2022 – VEĽMI DOBRÉ SPRÁVY 💚✌️ ✅ Po 3 mesiacoch roka 2022 sa príjmy štátneho rozpočtu vyvíjajú ve…

ŠTÁTNY ROZPOČET V I. ŠTVRŤROKU 2022 – VEĽMI DOBRÉ SPRÁVY 💚✌️

✅ Po 3 mesiacoch roka 2022 sa príjmy štátneho rozpočtu vyvíjajú veľmi dobre 👇


EKONOMIKA ⏩ ŠTÁTNY ROZPOČET V I. ŠTVRŤROKU 2022 – VEĽMI DOBRÉ SPRÁVY

✅Po 3 mesiacoch roka 2022 sa príjmy štátneho rozpočtu vyvíjajú veľmi dobre:

🔹️ Na DPH sa skladáme pri našich nákupoch všetci. Medziročný nárast je 21%, a to sme mali v decembri lockdown, podobne ako v roku 2021 v decembri a januári. Preto je lepšie porovnávať kovidový 2022 oproti „nekovidovému“ 2020 v prvých 3 mesiacoch. A tu je ale nárast rovnakých 21%. Čiastočne sa na náraste podieľa inflácia cien, ale je jasné, že ide aj o systémovú a trvalú zmenu.

🔹️ DPH je vyberaná vo vysokej výške, eliminované boli mnohé škodlivé schémy-kolotoče. Podobne ako v roku 2021, aj v tomto roku DPH bude ťahúňom dobrého vývoja príjmov štátneho rozpočtu.

🔹️V nominálnych hodnotách je nárast v roku 2022 oproti roku 2020 za 3 mesiace viac ako 300 miliónov Eur. V porovnaní posledných 12 mesiacov ide o nárast vo výške jednej miliardy eur.

DAŇOVÉ PRÍJMY CELKOVO:

🔹️V prehľade Ministerstva financií vidno, že medziročný nárast všetkých daňových príjmov je za I. štvrťrok je 22% a viac ako 600 miliónov eur. To je objem financií naviac, o ktorých sa patrí písať a hovoriť s úctou. Najrozumnejšie by bolo ich použiť na zaplatenia dlhov Slovenska. Ak dnes ale v súvislosti s potrebou výdavkov rozmýšľame: „odkiaľ zobrať“, tak sa ponúka „plnšia špajza“ ako sa predpokladalo.

NAŠA ÚLOHA:

✅ Za nás v SAS by bolo najrozumnejšie, pri vyššom ako očakávanom výbere daní, pozrieť sa na ich štruktúru a dane znížiť. Dlhodobo navrhujeme pokles z 20% na 10% v sektoroch rekreačného, turistického ruchu, v gastro sektore a zjednotenie sadzby s 10% daňou pri ubytovacích službách. Veľmi by to pomohlo kovidom postihnutým sektorom a segmentov ekonomiky.

PREDIKCIA
Predpokladám, že za celý rok 2022 aj v konzervatívnom variante vyberie štát na DPH o pol miliardy eur viac ako je plánovaný rozpočet vo výške 8,130 miliardy eur. Dobrých správ je dnes relatívne málo. Som rád, že vo vývoji verejných financií vieme nájsť aj pozitívne správy.
❗️ SÚ TO VAŠE PENIAZE. Štát si z nich má zobrať len toľko, koľko potrebuje. A Slovensko potrebuje štíhly štát s nízkymi daňami.

A EŠTE JEDNA DOBRÁ SPRÁVA:
Deficit štátneho rozpočtu skončil za 3 mesiace na polovičnej hodnote ako minulý rok. Namiesto 2 miliárd eur v mínuse, je len 1,1 miliardový deficit. Okrem nárastu príjmov zostali na rovnakej úrovni aj bežné výdavky.: 4,8 miliardy eur. Výborný štart do roka 2022 v pohnutých časoch.

Link na priebežné plnenie rozpočtu ku 31.3.2022:
https://www.mfsr.sk/sk/financie/statne-vykaznictvo/priebezne-plnenie-statneho-rozpoctu/?date=03-2022&month=3&year=2022&btnFilter=Vyhľadaj Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda a Solidarita on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *