islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Summit NATO prijal očakávané rozhodnutia: ▶️ Aliancia a jej členské štáty podporujú právo Ukrajiny na sebaobranu proti agresor…

Summit NATO prijal očakávané rozhodnutia:

▶️ Aliancia a jej členské štáty podporujú právo Ukrajiny na sebaobranu proti agresorovi – v súlade s Chartou OSN.

▶️každá krajina, vrátane nášho suseda má právo slobodne si zvoliť bezpečnostné záruky.

▶️ NATO koná rozvážne, tzn. že najvyššou prioritou je obrana a bezpečnosť jeho členských štátov.

Vo Vilniuse boli prijaté dôležité rozhodnutia – pre Slovensko a jeho obranu a bezpečnosť:

1. NATO je pre nás ozajstná poistka.
Keďže je vojna v susedstve, najvyššou prioritou je obrana členov NATO, a teda aj našej krajiny. Aliancia od tohto momentu urobí zásadné zmeny, aby si každý ozaj rozmyslel, či napadne niekoho z členov, a keby sa ozaj „zbláznil“, pomoc bude okamžitá a odpoveď rozhodná.

2. Ukrajina. Najsledovanejšia téma. Rozhodnutie je kompromis medzi želaniami a realitou. V každom prípade: Ukrajinci chceli viac, a Aliancia zašla tak ďaleko ako v danej chvíli mohla. Ukrajina dostala oprávnene posilnenie politického partnerstva, finančne bude podporená ďalšia reforma ich ozbrojených síl a víziu členstva po splnení podmienok. Neplatí teda, čo tvrdia populisti u nás, že Aliancia nás zaťahuje do vojny. Naopak, platí, že Aliancia rozhoduje rozvážne a konsenzom. Sme jeho súčasťou. Nikto nerozhoduje bez nás.

3. Výdavky na obranu.
Nový záväzok, že spojenci budú vydávať na obranu najmenej 2%. Našej verejnosti treba povedať, že to je záväzok politický a je plne v rukách každého štátu ako sa k nemu postaví. Nikto nám nebude strhávať z účtu naše národné zdroje proti našej vôli a platí, že zdroje idú do našej národnej obrany a ozbrojených síl. Pravdou je aj to, že väčšina spojencov neplní ani kritérium „aspoň“ 2%. Ale zároveň si treba naliať čistého vína, obrana nie je zadarmo, tváriť sa, že sa vo svete nič nedeje a stavať obranu proti výdavkom na zdravotníctvo či školstvo, je čistý populizmus.


Autor správy, foto a správu publikoval Ivan Korčok on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *