islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Sv. Ján de Brito SJ, kňaz; bl. Rudolf Acquaviva SJ, kňaz, a spol., mučeníci Dnes si pripomíname týchto mučeníkov pre ich mision…

Sv. Ján de Brito SJ, kňaz; bl. Rudolf Acquaviva SJ, kňaz, a spol., mučeníci

Dnes si pripomíname týchto mučeníkov pre ich misionársku horlivosť, ktorá ich viedla k tomu, aby neohrozene hlásali Pánovo slovo v cudzích krajinách a položili svoj život za svedectvo viery.

John de Brito sa narodil v Lisabone v roku 1647 a zomrel v Madure v južnej oblasti Tamil Nádu (India) v roku 1693. Napriek úporným námietkam svojej šľachtickej rodiny sa v roku 1673 dobrovoľne prihlásil do misií v Indii. Tam študoval zložitý indický kastový systém a zistil, že väčšina konvertitov patrí k najnižšej kaste. Uvedomoval si, že ak má mať kresťanstvo v Indii trvalý vplyv, musia sa obrátiť aj príslušníci vyšších kást. Ustanovil sa za indického askétu, pandara svamiho, žil ako oni, obliekal sa do šafranového plášťa a turbanu a organizoval duchovné cvičenia v nehostinných krajoch na juhu Indie, kde ho mohli navštíviť záujemcovia z radov Indov. Časom ho prijali za svamiho, jeho povesť rástla až do tej miery, že obrátil až 10 000 ľudí. Jeho úspech pri obracaní Indov na kresťanstvo vyvolal hnev brahmanov, najvyššej indickej kasty, a tí sa ho rozhodli zabiť. Jána a jeho katechétov uväznili, mučili a nariadili im opustiť krajinu. Keď to odmietol, rádža nariadil Jána popraviť. Bol rozštvrtený a sťatý 11. februára 1693 v indickom meste Oreúr. Pápež Pius IX. ho 21. augusta 1853 blahorečil a pápež Pius XII. ho v roku 1947 kanonizoval.

Rudolf Acquaviva, narodený v Taliansku v roku 1550, a jeho štyria spoločníci zomreli 25. júla 1583 neďaleko Goa na západnom pobreží Indie. Rudolf Aquaviva bol synom vojvodu z Atri, príbuzným rodiny svätého Alojza Gonzágu a synovcom Claudia Aquavivu, piateho generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej. Po vysvätení za kňaza v Lisabone bol poslaný do Goa v Indii. Bol jedným z dvoch vybraných pre misiu vo Fatehpur Sikri neďaleko Agry a do roku 1583 sa snažil obrátiť Akbara a jeho poddaných, ale bez úspechu. Potom bol poverený vedením misie v Salsette, severne od Bombaja. So štyrmi spoločníkmi sa vydal do Cuncolimu, srdca hinduistickej opozície. Dedinčania ich privítali ozbrojenou silou. Rudolfa a troch spoločníkov zabili, keď sa modlili za svojich vrahov. Jedného z nich, Františka, našli na druhý deň živého. Dostal možnosť uctiť si modlu, a keď odmietol, priviazali ho k stromu a zastrelili šípmi. Pápež Lev XIII. ich blahorečil 2. apríla 1893.

(Zdroj: sacredspeace.ie)

Autor správy, foto a správu publikoval JEZUITI.sk on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *