islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

SVÄTÍ CYRIL A METOD A SLOVENSKÁ IDENTITA Knieža Rastislav, sv. Cyril a sv. Metod boli zakladateľmi nielen našej štátnosti, ale …

SVÄTÍ CYRIL A METOD A SLOVENSKÁ IDENTITA

Knieža Rastislav, sv. Cyril a sv. Metod boli zakladateľmi nielen našej štátnosti, ale aj Strednej Európy ako geopolitického priestoru. Slovensko aj Stredná Európa patria k Západu, ale stabilitu, silu a zmysel majú iba vtedy, pokiaľ si uchovajú vlastnú identitu, vlastné špecifiká odlišné od západnej Európy. Na toto nesmieme zabúdať.

Misia svätých Cyrila a Metoda bola priamym dôsledkom Rastislavovej vízie o našej samostnej štátnosti. Vďaka Rastislavovmu pozvaniu a následnej činnosti svätých Cyrila a Metoda dosiahla Veľká Morava v priebehu niekoľkých rokov viacero významných míľnikov, ku ktorým mnohé iné národy dospievali stáročia.

Vďaka svätým Cyrilovi a Metodovi sme definitívne prijali kresťanstvo. Priniesli k nám evanjeliá preložené do nám zrozumiteľnej reči – staroslovienčiny a neskôr preložili takmer celý Starý a Nový zákon. Solúnski bratia k nám priniesli písmo, ktoré sa stalo základom písomníctva všetkých slovanských národov. Staroslovienčina plnila po stáročia pre Slovanov rovnakú funkciu ako latinčina pre národy západnej Európy.

Svätí Cyril a Metod však neboli iba náboženskými učiteľmi. Priniesli k nám aj právo. “Súdny zákonník pre ľud” je najstaršou civilno právnou pamiatkou Slovenska. Svätí Cyril a Metod boli aj zakladateľmi našej kultúry. Proglas sv. Cyrila je prvou poéziou v staroslovienčine. Sv. Metod je zase vďaka svojmu dielu Napomenutie vladárom akýmsi protozakladateľom našich našich politických vied.

Misia svätých Cyrila a Metoda sa zavŕšila v Ríme, kde v roku 867 dosiahli uznanie staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka po hebrejčine, gréčtine a latinčine Rímom. Sv. Metod bol vymenovaný za arcibiskupa pre Veľkú Moravu a Blatenské kniežatstvo. Stali sme sa uznanou súčasťou Západu ako samostatná entita, odlišná od latinského prostredia.

Slovenskí gréckokatolíci ako priami pokračovatelia svätých Cyrila a Metoda sú nositeľmi vzácnej a špecifickej duchovnosti. Táto spiritualita nadväzuje na tradície otcov púšte a na tradície starcov z hory Athos. Zatiaľčo tradičné západné poznanie sa začína teóriou, na ktorú nadväzuje prax, vo východnej duchovnosti je prax otcom vyššieho poznania. Zjednodušene povedané, kresťanská duchovnosť Východu učí, že zdravý sedliacky rozum založený na praxi je častokrát viac ako akokoľvek kvalitné teoretizovanie ale odtrhnuté od praktického života.

Práve prístup “od praxe k teórii” je v dnešnej dobe odpoveďou na progresívny a liberálny extrémizmus. Keď si niekto vymyslí svoju teóriu, svoj ideologický konštrukt a snaží sa donútiť celú spoločnosť, aby ho akceptovala v praxi, práve o realitu zdravého sedliackeho rozumu sa takáto ideológia rozbije. Napríklad ideologický konštrukt, že pohlavie si môžeme vybrať a meniť ho podľa toho, ako sa práve cítime. Človek je totiž muž alebo žena, realita a prax nepustí.

Knieža Rastislav spolu so svätými Cyrilom a Metodom sú Otcami – zakladateľmi našej štátnosti aj našej kultúry. Vzdajme im za to dnes úctu, ktorú si zaslúžia.

(Foto: Postoj)


Autor správy, foto a správu publikoval Milan Krajniak on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *