islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Svätý Otec ukončil cyklus o sv. Jozefovi, patrónovi Cirkvi

Pri generálnej audiencii pápež František uzavrel svoj cyklus katechéz o sv. Jozefovi. V záverečnej 12. časti s názvom „Sv. Jozef, patrón univerzálnej Cirkvi“ zdôraznil jeho úlohu chrániť Cirkev tak ako chránil Ježiša a Pannu Máriu.

Vzor sv. Jozefa ako ochrancu sa týka povolania každého kresťana, pripomenul Svätý Otec: „Byť kresťanom neznamená len prijať vieru, vyznávať vieru, ale chrániť život, svoj vlastný život, život iných, život Cirkvi.“ Sformuloval to aj do podoby výzvy:

„Milovať Cirkev, chrániť Cirkev a kráčať s ňou. Ale Cirkev, to nie je tá malá skupinka, ktorá je blízka kňazovi a všetkým rozkazuje, nie. Cirkev je každý, všetci. Na pochode. Starať sa jeden druhého, chrániť sa navzájom – je to krásna otázka: A ja, keď mám s niekým problém, snažím sa o neho postarať, alebo ho hneď odsúdim, ohovorím, zničím? Musíme chrániť, vždy ochraňovať!“

Záverečnú katechézu zakončil Svätý Otec rovnakou modlitbou, akou uzavrel svoj apoštolský list Patris corde, vydaný pri 150. výročí vyhlásenia sv. Jozefa za „patróna Katolíckej cirkvi“:

„Buď pozdravený, ochranca Vykupiteľa a ženích Panny Márie. Tebe Boh zveril svojho Syna; v teba Mária vložila svoju dôveru; s tebou sa Kristus stal mužom.

Ó, blažený Jozef, ukáž, že si aj naším otcom a veď nás po ceste života. Vypros nám milosť, milosrdenstvo a odvahu a ochráň nás pred každým zlom. Amen.“

Za zmierenie národov na príhovor sv. Cyrila a Metoda

V príhovoroch jazykovým skupinám pápež František pripomenul aj patrónov Európy sv. Cyrila a Metoda, a to v spojení s prosbou o zmierenie a bratstvo medzi národmi:

„V pondelok sme slávili pamiatku svätých bratov Cyrila, mnícha a Metoda, biskupa, apoštolov Slovanov a patrónov Európy. Modlime sa k Bohu, aby sa na ich príhovor v národoch tohto kontinentu, vedomých si svojich kresťanských koreňov, prebudil duch zmierenia, bratstva, solidarity a úcty voči každej krajine, úcty k slobode každej krajiny.“

Vatican News TK KBS


Pri generálnej audiencii v stredu 16. februára pápež František uzavrel svoj cyklus katechéz o sv. Jozefovi. V záverečnej 12. časti s názvom „Sv. Jozef, patrón univerzálnej Cirkvi“ zdôraznil jeho úlohu chrániť Cirkev tak ako chránil Ježiša a Pannu Máriu.
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *