islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Svetový deň migrácie rýb

Svetový deň migrácie rýb

V sobotu 25. mája si pripomíname Svetový deň migrácie rýb (World Fish Migration Day – WFMD http://www.worldfishmigrationday.com/). Tento významný medzinárodný deň sa zameriava na zvyšovanie všeobecného povedomia o dôležitosti zdravých riečnych systémov, o význame odstraňovania bariér na vodných tokoch, potrebe zabezpečenia migráciie rýb a celkovo na prepojenie rýb, riek a ľudí. Túto celosvetovú kampaň iniciovala a podporuje Nadácia pre migráciu rýb (World Fish Migration Foundation. V rámci WFMD pripravujú organizácie z celého sveta rôzne podujatia, ktorých spoločnou tohtoročnou myšlienkou je „free flow – voľný tok“.

Zapojiť sa do prípravy akcií pri príležitosti WFMD môže každý zvýšením povedomia miestnych obyvateľov, verejnosti, odborníkov a médií o význame voľne tečúcich riek, migrácii rýb a spriechodňovaní tokov. Podujatia sa registrujú tu: https://worldfishmigrationday.com/join/.

Môže ísť o rôzne výstavy, súťaže, prezentácie, tlačové besedy, konferencie, semináre, školenia, exkurzie, prednášky na školách a v akváriách, premietanie filmov, ale aj o praktické činnosti v teréne, vydanie brožúr a iných propagačných materiálov, preteky, súťaže či ochutnávky jedál a mnohé iné. Fantázii sa medze nekladú, o čom svedčia ukážky z minulých rokov z celého sveta slúžiace na inšpiráciu, environmentálnu výchovu a osvetu. Webová stránka WFMD uvádza aj rôzne tipy ako organizovať akciu, videá a propagačné materiály k širšiemu použitiu (https://www.worldfishmigrationday.com/toolkit/).

Podobne je k dispozícií aj dokumentárny film o úspechoch a dôležitosti odstraňovania bariér (hatí, prehrádzok, nefunkčných vodných priehrad a elektrární) s názvom Dambusters: The Start of the Riverlution (https://www.waterbear.com/watch/dambusters-the-start-of-the-riverlution).

Jesetery (vrátane najväčšej ryby vyzy veľkej vyskytujúcej sa v minulosti v Dunaji) predstavujú významnú skupinu ichtyofauny ako vlajkové druhy Dunaja. V snahe o ich návrat v rámci svojho rozmnožovacieho cyklu z Čierneho mora späť na neresiská v okolí Bratislavy a Viedne, mnohých opatrení na podporu obnovy populácie vrátane vyriešenia migrácie cez tri najvýznamnejšie bariéry pre celý Dunaj (Železné vráta I, II a Vodné dielo Gabčíkovo) sa prepájajú všetky dunajské krajiny. Na týchto cieľoch spolupracujú najmä členovia riadiacich skupín prioritných oblastí (PA) 4 (Kvalita vôd) a 6 (Biodiverzita a krajina, kvalita ovzdušia a pôdy) Stratégie EÚ pre Dunajský región (EUSDR) s pracovnou skupinou pre jesetery Dunaja (Danube Sturgeon Task Force – DSTF).

Jedno z takýchto podujatí pripravili aj s partnermi projektu LIFE Living rivers (https://livingrivers.sk/), v rámci ktorého sa chystá aj spriechodnenie bariér pre migráciu rýb, realizácia aktívnych opatrení na obnovu stanovištných podmienok pre ryby na viacerých lokalitách v povodí Dunaja, podpora ich prirodzenej reprodukcie, ako aj posilnenie populácií ich pôvodných druhov.

Vo štvrtok 16. mája sa uskutočnilo v Bratislave na Výskumnom ústave vodného hospodárstva pracovné stretnutie zamerané na prenos poznatkov o migrácii rýb s názvom „Od Železných vrát k Vodnému dielu Gabčíkovo“ (https://waterquality.danube-region.eu/from-iron-gates-to-gabcikovo-water-structure-working-meeting/), ktoré organizovala PA4 EUSDR spolu s LIFE Living rivers.
Podujatie umožnilo odborníkom z viacerých krajín vymeniť si informácie a skúsenosti pri zabezpečení migrácie rýb v Dunaji a efektívnejšom navrhnutí rybovodov. Cieľom bolo oboznámenie sa so situáciou na spriechodňovaní Železných vrát (pokračovanie projektu We Pass), aktivít na ochranu a monitoring jeseterov, vytváraní vhodných podmienok a celkovo podporu napĺňania priorít PA4 a PA6 EUSDR.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *