Ťažko je byť s bielym kožúškom nenápadný, keď máte v okolí len fľaky snehu. 🐾 V blízkosti turistického chodníka sa kolegovi t …
Ťažko je byť s bielym kožúškom nenápadný, keď máte v okolí len fľaky snehu.
🐾 V blízkosti turistického chodníka sa kolegovi t Tatranský národný park podarilo nakrútiť hranostaja čiernochvostého (Mustela erminea Linnaeus). Spomedzi našich cicavcov je jedinečný vďaka bielemu zimnému ochrannému sfarbeniu srsti, často typickému pre severské ❄️ tundrové druhy. V lete má hranostaj škoricovohnedú farbu a na brušku bielu. Avšak v oboch osrsteniach ostáva koniec chvosta čierny, čím hranostaja dobre odlíšime od podobnej lasice myšožravej.
👉 Najčastejšie žije hranostaj na okraji 🌲 lesa, v kosodrevine, na rúbaniskách či v hromadách dreva a kamenia – ako vidíme, aj v blízkosti turistických chodníkov. I preto prosíme návštevníkov TANAP-u, aby mali svojich štvornohých miláčikov počas prechádzky na ❗️❕ vôdzke.
👉 Živí sa hlavne drobnými hlodavcami. V alpínskom stupni nechýba v jeho jedálničku hraboš snežný, v tatranských podmienkach hraboš snežný tatranský.
👉 V minulosti človek hranostaja intenzívne lovil pre kožušinu, ktorej sa tiež hovorí hermelín. Biela kožušina s čiernymi bodkami zdobila šľachtické oblečenie.
👉 V samotnej prírode hranostaja ťažko spozorujete najmä vďaka jeho rýchlosti a obratnosti, zato v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici si malú šelmu môžu návštevníci detailne preskúmať zblízka. Jedince získali naši výskumníci a ich predchodcovia zväčša zberom z ciest, kde zahynuli po zrážke s 🚗 automobilmi.
🎥 Radoslav Žlkovan
#TANAP #tatry #priroda #zvierata #slovensko
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook