TRIDSIATE VÝROČIE VZNIKU SAMOSTATNEJ SLOVENSKEJ REPUBLIKY 🇸🇰 Dnes si všetci na Slovensku pripomíname jedno mimoriadne významné …
TRIDSIATE VÝROČIE VZNIKU SAMOSTATNEJ SLOVENSKEJ REPUBLIKY 🇸🇰
Dnes si všetci na Slovensku pripomíname jedno mimoriadne významné výročie. Dnes, 1. januára 2023, si pripomíname 30. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V tento deň, presne pred tridsiatimi rokmi, sme si vybojovali našu vlastnú štátnosť a samostatnosť!
Je treba povedať, že cesta k slovenskej štátnej samostatnosti nebola vôbec ľahká a hoci bola zavŕšená 1. januára 1993, bola táto cesta omnoho, omnoho dlhšia, kde sa v radoch boja za slovenskú vec vystriedalo veľké množstvo generácií slovenských vlastencov.
OD NAŠEJ PRVEJ ŠTÁTNOSTI
Ako spomína aj Ústava Slovenskej republiky, táto cesta sa začala dávno v období našej prvej štátnosti, v ríši moravských a nitrianskych Slovenov, v ríši, ktorú historici pomenovali Veľká Morava a ktorá bola jedným z najstarších samostatných slovanských štátov vôbec. Jej panovníci ako Mojmír, Rastislav a Svätopluk, alebo Konštantín a Metod boli tvorcami tak silného štátoprávneho dedičstva, že iskry z neho preskočili aj k ďalším slovanským národom a v ďalších storočiach sa stali základom vzniku ďalších slovanských štátov.
Aj keď náš pôvodný oheň Veľkej Moravy na tejto dlhej ceste povyhasol, nikdy sa ho nikomu nepodarilo úplne uhasiť! Hoci sa na to dnes často zabúda, je potrebné s veľkou vďakou pripomenúť úsilie obyvateľov nitrianskeho benediktínskeho kláštora na Zobore, ktorí v 11. – 15. storočí neúnavne pracovali na ochrane nášho národného dedičstva pochádzajúceho ešte z dôb Veľkej Moravy. Práve vďaka ich spisbe sa nám dodnes zachovali dôkazy o tom, že ako národ sme nevznikli niekde na pomedzí devätnásteho storočia, ale že sme na našom území boli prítomní od najstarších dôb až po dnešok.
Osobitne treba vyzdvihnúť našich ľudových hrdinov, ktorí v našej histórii viackrát dokázali, že láska k domovu a k svojim blízkym je viac ako dobyvateľské ambície a chamtivosť cudzincov. Boli to práve slovenskí roľníci a vidiečania z okolia Požitavia, ktorí v roku 1652 s cepmi a kosami vôbec ako prví porazili Turkov v bitke pri Veľkých Vozokanoch. Rovnako ľudovým hrdinom bol aj Juraj Jánošík, ktorý sa ako kurucký vojak a od roku 1711 ako zbojnícky veliteľ vzbúril proti hladu i vrchnosti.
Skutočný plameň národnej hrdosti vzplanul v 18. a 19. storočí bojom o náš slovenský jazyk, o ktorého povznesenie sa ako prvý v tomto období zaslúžil Romuald Hadbavný z Červeného kláštora, neskôr Jozef Ignác Bajza a generácia bernolákovcov. Tento boj o slovenčinu definitívne vyhrala generácia štúrovcov, ktorá uzákonením spisovnej slovenčiny povzniesla náš jazyk na všeobecnú a celým národnom uznanú úroveň.
Štúrovcom vďačíme rovnako za položenie základov našej modernej štátnosti – aj keď sa jej podobu nepodarilo zrealizovať, na snahy štúrovcov neskôr nadviazal Andrej Hlinka, ktorý za slovenskú vec neúnavne bojoval ako v období Uhorska, tak v období Československej republiky. Práve Hlinkovo nasadenie za jeho života a jeho myšlienky po jeho smrti boli tým, čo neumožnilo Prahe naďalej ignorovať túžbu slovenského národa po samostatnosti.
ZÁKLADY SAMOSTATNOSTI SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Aj v období socializmu sa slovenský národ naďalej dožadoval svojich prirodzených práv na národné sebaurčenie, čoho najdôležitejším výrazom bol ústavný zákon o Československej federácii z roku 1968 presadený v jeho konečnej podobe Gustávom Husákom. Hoci sa tento zákon spomína v prvom rade v kontexte zmeny Československa na federáciu, je potrebné zdôrazniť, že práve tento zákon otvoril dvere neskoršiemu vzniku samostatnej plne suverénnej Slovenskej republiky, keďže podľa čl. 1 ods. 2 tohto zákona základom Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky bol dobrovoľný zväzok národných štátov českého a slovenského národa.
VZNIK SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Je potrebné povedať, že napriek tomu, že federácia deklarovala, že štát je tvorený rovnoprávnymi národnými štátmi, v praxi to takto vôbec nebolo, o všetkom dôležitom sa rozhodovalo v Prahe, a s príchodom prahocentristu Václava Havla stratila čechoslovakistická politika na Slovensku definitívne akýkoľvek kredit, s čím sa mnohí čechoslovakisti a liberálni prívrženci Václava Havla dodnes nevyrovnali. Vývoj však ukázal, že pravdu mali slovenskí vlastenci, ktorí predpovedali, že iný vývoj Slovenska ako vývoj v samostatnom štáte nie je možný.
Slovenská národná strana ako prvá žiadala vznik samostatnej Slovenskej republiky a vždy presadzovala myšlienku slovenskej štátnej samostatnosti. Tento boj za samostatnosť prebiehal najintenzívnejšie počas roku 1992, kedy bol úspešne zavŕšený zánikom federácie 31.12.1992 a vznikom samostatnej Slovenskej republiky 1.1.1993.
ZÁNIK FEDERÁCIE BOL ÚSTAVNÝ, ZÁKONNÝ A SPRÁVNY
Vznik samostatnej Slovenskej republiky bol absolútne správnym rozhodnutím a toto dnes uznáva už aj väčšina tých, ktorí boli v roku 1992 proti zániku federácie, výnimku tvoria len nezmieriteľní čechoslovakisti, havlisti a ich pohrobkovia. Mnohí z týchto sa snažia znevažovať vznik samostatnej Slovenskej republiky tým, že Česká a Slovenská Federatívna republika nebola rozdelená referendom. Treba však povedať, že tento referendový argument právne kríva na obidve nohy a je nesprávny. ČSFR nebola podľa zákona rozdelená, ČSFR bola podľa ústavného zákona z roku 1968 zväz dvoch národných štátov a ako federácia vznikla rozhodnutím ústavných orgánov, konkrétne Národného zhromaždenia. Keďže federácia bola kreovaná rozhodnutím ústavných orgánov, jediný, kto mohol v súlade s ústavou rozhodnúť o jej zániku, boli zase len príslušné ústavné orgány, v roku 1992 teda Federálne zhromaždenie. V súlade s tým bol 25.11.1992 prijatý ústavný zákon o zániku ČSFR, ktorým bolo rozhodnuté o zániku federácie ako zväzku štátov a o vzniku plne samostatných štátov Slovenskej republiky a Českej republiky (preto sa v právnej teórii nikde nehovorí o tom, že ČSFR bola rozdelená, ČSFR zanikla na základe ústavného zákona, kde následníckymi štátmi sú Slovenská republika a Česká republika).
SÚČASNOSŤ SLOVENSKEJ SAMOSTATNOSTI A BUDÚCNOSŤ
Dnes na tridsiate výročie samostatnej Slovenskej republiky musíme konštatovať, že hoci sme suverénny štát, našu národnú a štátnu samostatnosť stále chcú obmedzovať a odstraňovať stále tie isté sily, ktoré samostatné Slovensko v roku 1992 nechceli. Ľudia ako Dzurinda, Mikloš a ďalší nás po roku 1998 dostali do bezprecedentnej ekonomickej závislosti od západu a usilovali o to, aby sme boli len nájomníkmi vo vlastnej krajine. Snaživých pokračovateľov našli títo ľudia v bláznoch, ktorí sa dostali do vlády po roku 2020 a ktorí Slovensko nielen rekordne zadĺžili, ale aj odzbrojili a dostali do absolútnej politickej a hospodárskej závislosti na západných krajinách.
Tento stav, kedy sme my, slovenský národ, doslova v postavení nájomníkov vo vlastnej krajine, je absolútne neprijateľný a je potrebné opätovne sa zasadiť za to, aby sme obnovili zvrchovanosť Slovenska nie len v ústavnej, ale dnes aj v hospodárskej oblasti. Budúcnosť Slovenska nie je v tom, že budeme sluhami zahraničných pánov v našom vlastnom štáte, ale v tom, že na Slovensku budú vo vlastnom dome pánom zase Slováci! Toto dokáže zabezpečiť jedine silná národná vláda, ktorá sa bude opierať o silnú vlasteneckú a národnú politiku!
Vývoj na Slovensku ukázal, že kým iné strany na Slovensku vznikali a zanikali, Slovenská národná strana ako jediná vždy v rozhodujúcom okamihu dokázala ochrániť Slovensko a záujmy jeho suverenity, či už to bolo priamo pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky, alebo neskôr, kedy SNS zabránila prijatiu obrannej stratégie, Istanbulského dohovoru, Marakéšskej deklarácie o utečencoch alebo obrannej dohody s USA.
Dnes tridsať rokov po vzniku samostatnej Slovenskej republiky musí byť našim najdôležitejším cieľom obnovenie plnej zvrchovanosti, ktorá nám bola ukradnutá menšinou liberálnych extrémistov, havlistov a ich pokračovateľov. Ako podpredsedníčka SNS spravím všetko pre to, aby sme sa v tejto otázke ako národ absolútne zjednotili a aby bola budúca vláda na slovensku jednotnou vládou vlastencov, ktorí obnovia slovenskú právnu a hospodársku suverenitu!
ZA SLOVENSKO! 🇸🇰
Dagmar Kramplová
podpredsedníčka SNS
Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More