islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ÚMRTIA PO OČKOVANÍ HLÁSENÉ DO EÚ DATABÁZ A ÚMRTIA S POTVRDENOU SÚVISLOSŤOU S OČKOVANÍM SÚ DVE RÔZNE VECI Internetom sa šíria in…

ÚMRTIA PO OČKOVANÍ HLÁSENÉ DO EÚ DATABÁZ A ÚMRTIA S POTVRDENOU SÚVISLOSŤOU S OČKOVANÍM SÚ DVE RÔZNE VECI

Internetom sa šíria informácie, že Európska databáza hlásení o podozrení na nežiadúce účinky liekov odhaľuje “obrovské množstvá úmrtí” po očkovaní.
Nie je to pravda. Jedná sa o nepochopenie toho, čo nám databáza ukazuje a aký je jej účel.

Na tieto dezinterpretácie zareagovala aj Európska Lieková Agentúra, ktorá uviedla:

“Dáta kolujúce v mnohých článkoch a príspevkoch na socálnych sieťach sú nesprávne.” (https://reut.rs/3DVVUk9)

Ako systém funguje?

Národné liekové regulačné autority a farmaceutické spoločnosti naprieč Európskym hospodárskym priestorom (EEA) sú povinné zadávať hlásenia o podozreniach na nežiadúce účinky do systému EudraVigilance. Tento systém nám na základe hlásení umožňuje detegovať signály z podozrení na vedľajšie účinky, ktoré v minulosti neboli známe, ale aj nové informácie o známych vedľajších účinkoch. Údaje zo systému EudraVigilance pre registrované lieky sa pravidelne analyzujú a výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) môže následne odporučiť regulačné opatrenie (https://bit.ly/3cTtv2g).

V systéme sú teda evidované ešte nepreverené prípady vedľajšich účinkov. Nejedná sa o prípady s potvrdenou príčinnou súvislosťou.

Tú u nás pri úmrtiach analyzuje Štárny ústav na kontrolu Liečiv (ŠÚKL) v spolupráci s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Z celkovo 135 nahlásených úmrtí po vakcinácii bola príčinná súvislosť s očkovaním našimi úradmi potvrdená ako možná, či pravdepodobná v 7 prípadoch. Celkovo bolo na Slovensku zaočkovaných 2 618 462 osôb.

Súčasne bolo do dnešného dňa evidovaných 651 234 pozitívnych RT-PCR testov, 479 972 pozitívnych AG testov a 14 177 obetí COVIDu.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *