islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

UVOĽŇOVANIE OPATRENÍ SO SEBOU PRINÁŠA ZVÝŠENÉ NÁROKY NA OSOBNÚ ZODPOVEDNOSŤ Prvá fáza veľkého uvoľňovania opatrení prichádza o …

UVOĽŇOVANIE OPATRENÍ SO SEBOU PRINÁŠA ZVÝŠENÉ NÁROKY NA OSOBNÚ ZODPOVEDNOSŤ

Prvá fáza veľkého uvoľňovania opatrení prichádza o necelé dva týždne. Po vzore ostatných krajín aj my apelujeme na osobnú zodpovednosť každého z nás.

Aktuálne nám na Slovensku pribúda denne vyše 20.000 prípadov COVID-19. Toto sú však len odhalené prípady, skutočný počet nákaz je vyšší. Na Slovensku sa dnes pohybuje možno niekoľko stotisíc infekčných ľudí.

Riziko nákazy je preto extrémne vysoké. Pre mnohých zostáva naďalej veľmi vysokým aj riziko ťažkého priebehu ochorenia.

Zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako toto riziko znížiť, je možnosť využitia bezplatného očkovania. Ak ste už základnú očkovaciu schému absolvovali, dôrazne odporúčame registrovať sa aj na tretiu dávku vakcíny.

Pri očkovaní nikdy nešlo o “priepustku do reštaurácie”, ale v prvom rade o vaše zdravie.

Aktuálne vakcíny síce nedokážu v dostatočnej miere zabrániť prenosu vírusu, naďalej však zostávajú vysoko účinné proti ťažkým priebehom či úmrtiam, a to napriek mnohým mutáciám, ktoré v priebehu 2 rokov vo víruse nastali. U dospelých je kľúčovou najmä tretia dávka.

Ďalším spôsobom, ako môžete svoje osobné riziko znížiť, je časté vetranie a nosenie respirátora. Správne nasadený respirátor a vetranie sú kľúčové faktory, ktoré môžu infekcii úplne zabrániť.

Podľa odborníkov je taktiež možné, že závažnosť priebehu môže v niektorých prípadoch súvisieť s množstvom vírusu, ktorému je človek pri nakazení vystavený. Ak sa budete nachádzať v spoločnosti viacerých osôb v nevetranom interiéri a bez nasadených respirátorov, vystavujete sa vyššiemu riziku nákazy vysokou vírusovou dávkou.

Apelujte preto vždy na to, aby boli priestory, v ktorých sa nachádzate, vždy dostatočne vetrané a pokiaľ práve nekonzumujete, používajte respirátor. Respirátor si nasaďte tak, aby tesne doliehal k tvári. Správne nasadený respirátor musí zakrývať ústa, nos aj bradu.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *