islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

V Kremničke sa skončil archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely | Banská Bystrica

ARCHEOLOGICKÝ VÝSKUM V KREMNIČKE JE UKONČENÝ

Pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke ukončil pracovný tím na čele s docentom Pavlom Šteinerom z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre archeologický výskumu na vedecké a dokumentačné účely. Výsledky výskumu poslúžia pamiatkarom ako podklad pre rozšírenie pásma pamiatkovej ochrany okolia tejto národnej kultúrnej pamiatky.

V prvej fáze v apríli tohto roka sa počas povrchového prieskumu s detektormi kovov podarilo výskumnému tímu presne identifikovať miesta v lokalite protitankovej priekopy a betónového bunkra, kde sa masové popravy v minulosti vykonávali. S druhou fázou, ktorá bola zameraná na terénne výkopové práce, pokračovali v mesiaci jún. Preskúmali betónový bunker, avšak plánovanú sondáž protitankovej priekopy presunuli do tretej fázy výskumu, z dôvodu nevhodných poveternostných podmienok. Tečúci potok cez priekopu po daždi neumožňoval realizovať výskumné práce.

„Posledný týždeň nášho výskumu sme sa venovali protitankovej priekope. Urobili sme sondu a rez, vďaka čomu sme definitívne potvrdili nielen jej existenciu, ktorá je doložená aj inými prameňmi, ale hlavne jej rozmery a tvar. Priekopa mala v minulosti štyri metre na šírku a bola schopná zastaviť ľahký alebo stredný tank. Jej zadná časť bola vystužená drevenou guľatinou a doskami. Jej kolmý koniec mal zabrániť akémukoľvek vozidlu dostať sa z priekopy. To, že horná časť priekopy bola využitá po potlačení povstania ako masový hrob obetí nacistických represálií, to je pomerne známy fakt. Zamerali sme sa na exhumovanú časť priekopy, ktorá je bez telesných pozostatkov. Na dne priekopy sme našli železnú motyku a zväzok medeného drôtu, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou súvisia práve s exhumáciami. Je to mrazivá pripomienka udalostí, ktoré sa v tejto lokalite po skončení 2. svetovej vojny odohrávali,“ objasňuje docent Pavol Šteiner z FF UKF v Nitre, ktorý bude zajtra 27. septembra prednášať na tému archeologického výskumu v Kremničke v Europa Shopping Center o 11:10 hod. v rámci podujatia Európska noc vedy.

„To, že sme dokázali overiť tvar a veľkosť priekopy, nás posúva v poznaní povstaleckej obrany Banskej Bystrice. Prítomnosť ďalších tiel sa nepodarila potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Na to, aby sme zistili, či sú v priekope nejaké telá, by bolo potrebné realizovať väčšie výkopové práce. Nič to nemení na základnej skutočnosti, že ide o výnimočnú lokalitu, ktorá nám dokladá nielen spôsob povstaleckej obrany mesta, ale aj smutné represálie z prelomu rokov 1944/1945. To, že práve na 80. výročie týchto udalostí sme mohli uvedené miesta skúmať, považujem z vedeckého hľadiska za veľmi významné,“ dodal Pavol Šteiner.

Pracovný tím teraz spracuje výslednú výskumnú správu, ktorú do konca roka poskytne mestu a pamiatkarom. Tí rozhodnú o rozšírení pásma pamiatkovej ochrany v tejto lokalite.

Prečítajte si viac v našej aktualite. ⬇️


Pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke ukončil pracovný tím na čele s docentom Pavlom Šteinerom z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre archeologický výskumu na vedecké a dokumentačné účely. Výsledky výskumu poslúžia pamiatkarom ak… Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *