islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

V PODCASTE Aktuality.sk Ako ohlasuje titulok, veľkú časť sme si vysvetľovali, čo sú moje zámery a ciele v dialógu s Maďarskom….

V PODCASTE Aktuality.sk

Ako ohlasuje titulok, veľkú časť sme si vysvetľovali, čo sú moje zámery a ciele v dialógu s Maďarskom. Rozhovor však zďaleka nie je len o vzťahoch s našim južným susedom, ale aj o zásadných veciach o EÚ 🇪🇺, #V4 a aj o aktuálnych otázkach vyvolaných Poľskom 🇵🇱 sporom o nadradenosti EÚ práva.
Každá otázka na túto tému ma privedie k hľadaniu silnejších argumentov a jasnejších slov… a bol to aj tento prípad 🙂

Ale dobrý rozhovor sme viedli aj o #V4 a #S3. Ktoré zoskupenie preferujem? Obe majú zmysel. Prečo vznikajú šumy a vzrušenie okolo V4 aj nášho dialógu s Maďarskom 🇭🇺. Možno aj preto, lebo sa v predchádzajúcom období vytvoril obraz, že ako povedia iní, tak bude. Čím sa riadim ja? Formulujem slovenský postoj 🇸🇰. Mám jednoduchý kompas. Vždy si kladiem dve otázky. Či nejaká konkrétna aktivita alebo spoločná pozícia vo V4 alebo S3 prináša nám, Slovenskej republike, pridanú hodnotu, či slúži slovenskému záujmu. Teda robím presne to isté, čo robia Maďari, Poliaci a Česi – a tak je to správne.

Druhá otázka: Či spoločná pozícia v konkrétnej veci prináša riešenia, ktoré sú dobré aj pre Európsku úniu.
Reč bola tiež o tom, že začínam byť už aj rozčarovaný z hlasov v strednej Európe a v určitých kruhoch V4, že sa z našej spolupráce má stať nejaký ochranný stredoeurópsky val proti Európskej únii 🇪🇺. Toto nie je slovenský záujem. Takto otvorene sa rozprávame aj s priateľmi osobitne v Maďarsku a Poľsku, ktorí hovoria, že sa treba v strednej Európe zomknúť proti hrozbám prichádzajúcim z EÚ.

Som posledný, kto povie, že Únia je dokonalá. Ale fungujúca, existujúca a vnútorne súdržná EÚ je slovenský životný záujem. A ten stojí nad záujmom #V4. Sme vystavení takému obrovskému tlaku výziev a problémov sveta – od pandémie, cez globalizáciu, nové súperenie mocností, technologický pokrok, klimatické zmeny… – že musíme ako EÚ držať spolu. Pokiaľ sa začneme v EÚ droliť na regionálne zoskupenia, skončíme. Súdržnosť, a nie umelé vykresľovanie stredoeurópskeho valu pred hrozbou dekadentnost z EÚ. Nedajme si, prosím, motať hlavu.

A dostali sme sme aj k otázkam o Poľsku 🇵🇱 a reagujem na niektoré jednostranné interpretácie, ktoré sa objavujú, dávam na pravú mieru, čo znamenajú európske pravidlá, a čo nie. Napríklad, čo znamená nadradenosť práva EÚ a aké nám občanom poskytuje výhody, ale čo táto nadradenosť neznamená.

Snáď som vám dal dobrú ponuku. Počúvajte 🙂

➡️ bit.ly/AktualityRozhovor


Autor správy, foto a správu publikoval Ivan Korčok on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *