islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

V Slovenskom raji sa po presune štátnych pozemkov výrazne zníži ťažba

ℹ Po presune štátnych pozemkov sa výrazne zníži ťažba, tvrdí riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil

🌲 Po presune štátnych pozemkov v NP Slovenský raj pod ochranárov sa podľa predbežných odhadov zníži ročná ťažba dreva v území zhruba o dve tretiny!

👌Zároveň sa pristúpi k ťažbe výlučne prírode blízkym spôsobom a rozdiel pocítia i návštevníci. „Ťažba sa zameria na to, aby sa čo najviac lesy priblížili pôvodnému stavu, teda sústredí sa do mladších porastov. Naším zámerom je, aby mali naše lesy prirodzenejšie zastúpenie drevín a čo najdiferencovanejšiu štruktúru,“ objasnil Dražil. Podľa neho je predpoklad, že sa zvýši aj podiel bezzásahovej zóny A v národnom parku.

🌲„Sme radi, že novela zákona o ochrane prírody prešla, myslíme si, že je to zásadná a prelomová vec a prinesie progres v ochrane prírody. Slovenský raj má zonáciu, a tak všetky štátne pozemky v celom národnom parku prejdú pod našu správu. Náš región je zžitý s myšlienkou, že to takto bude, či sú to obce, neštátni vlastníci lesov, podnikatelia a ďalší. Chápem to ako prirodzený vývoj našich národných parkov a priblížime sa tak európskym štandardom,“ skonštatoval Dražil.

🤝 Dodal, že už pri zonácii NP Slovenský raj v roku 2015 viedli korektnú diskusiu a napokon sa pristúpilo ku kompromisnej dohode. Podľa neho sa to podarilo vďaka dlhoročnej spolupráci a neustálej komunikácii s partnermi. „Osobne po terajších zmenách neočakávam nejaké problémy, zlúčime sa s kolegami zo štátnych lesov a začneme pracovať,“ zdôraznil.

🧐Viac sa dočítate na webe Správy NP Slovenský raj👇
http://npslovenskyraj.sopsr.sk/v-slovenskom-raji-sa-po-presune-statnych-pozemkov-vyrazne-znizi-tazba/


Text: TASR Foto: Peter Olekšák Riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil si myslí, že súčasná reforma je zásadná a […] Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *