islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VIAC NEŽ LEN ČÍSLA: OBETE TRESTNÝCH ČINOV NIE SÚ IBA ŠTATISTIKOU 🫂

VIAC NEŽ LEN ČÍSLA: OBETE TRESTNÝCH ČINOV NIE SÚ IBA ŠTATISTIKOU 🫂

👥 Ak je reč o trestných činoch či priestupkoch, je jednoduché zameriavať sa iba na čísla. Za každou z týchto štatistík sa však skrývajú skutoční ľudia a reálne príbehy. Ľudia, ktorých životy tieto činy ovplyvnili. Nezáleží na tom, či je to krádež alebo ublíženie na zdraví. Človeka takéto činy poznačia.

😥 Nejde pritom len o fyzickú ujmu. Následky trestných činov majú často dlhotrvajúce emočné a psychologické dopady. Obete môžu prežívať úzkostné až traumatické stavy a pocit bezpečia, ktorý bol kedysi samozrejmosťou, môže byť nenávratne preč. Zároveň môžu ovplyvniť aj vzťahy s blízkymi a ich okolím, pretože hovoriť o takýchto zážitkoch môže byť veľmi náročné.

❤️‍🩹 Preto je nesmierne dôležité obete trestných činov podporovať s empatiou a porozumením.

KTO JE OBEŤ?

👉 Každý, kto sa cíti ako obeť trestného činu, sa za ňu aj považuje. A to až dovtedy, kým nie je preukázaný opak alebo nie je zrejmé, že postavenie obete zneužíva. Nie je pritom dôležité, či ste podali trestné oznámenie alebo či bol páchateľ stotožnený. Obeťou je fyzická osoba, ktorej bolo ublížené na zdraví, spôsobená škoda alebo ublížené iným spôsobom v dôsledku trestného činu.

🫂 Obeťou môžu byť aj príbuzní osoby, ktorá v dôsledku trestného činu prišla o život – rodičia, deti, súrodenci, manžel/ka alebo osoba, ktorá žila so zosnulým v jednej domácnosti alebo bola na ňom závislá.

AKÉ MÁ OBEŤ PRÁVA

➡️ Bez ohľadu na podanie trestného oznámenia alebo začatia trestného konania má každá obeť svoje práva.

🗣 Obeť má právo byť vypočutá, teda právo povedať, čo sa stalo. Orgány činné v trestnom konaní (polícia, prokurátor) alebo aj poskytovateľ zdravotnej starostlivosti majú povinnosť vypočuť vás a poskytnúť vám potrebnú pomoc.

🤲 Ako obeť máte právo, aby sa s vami zaobchádzalo citlivo, s úctou a rešpektom. Všetky štátne orgány sú povinné brať ohľad na to, v akej situácii sa nachádzate a prihliadať na vaše potreby. Ak vám napríklad otázkami ubližujú alebo majú nemiestne poznámky, máte právo ich na to upozorniť a požiadať ich, aby prístup k vám zmenili.

🫶 Zároveň máte právo požiadať o odbornú pomoc zo strany subjektov poskytujúcich pomoc obetiam príp. intervenčného centra pre obete domáceho násilia. Tie vám poskytnú psychologickú pomoc a podporu. V prípade potreby vám pomôžu zabezpečiť núdzové bývanie, kontaktovať rodinu či získať financie.

ℹ️ V neposlednom rade máte právo na informácie v zrozumiteľnej forme. Orgány činné v trestnom konaní majú povinnosť informovať vás najmä o možnosti podať oznámenie, o postupe trestného konania alebo o kontaktoch na organizácie, ktoré vám môžu pomôcť. Na vašu žiadosť vám pomôžu tieto subjekty kontaktovať.

#pomahatachranit
#vasapolicia
#INTERCOP


Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *