Vláda si uvedomuje svoje medzinárodné záväzky a partnerstvá s verejnými inštitúciami v oblasti prevencie korupcie a integrity, k…
Vláda si uvedomuje svoje medzinárodné záväzky a partnerstvá s verejnými inštitúciami v oblasti prevencie korupcie a integrity, ktoré bude naďalej podporovať a rozvíjať, k čomu sa zaviazala aj vo svojom Programovom vyhlásení vlády na roky 2023-2027.
Na zabezpečenie najvyšších štandardov komunikácie a efektivity výkonu sa agenda v tejto oblasti realizuje pod gesciou Sekcie bezpečnosti štátu a prevencie korupcie. Na úrovni vnútroštátnej agendy sú všetky činnosti v oblasti prevencie korupcie koordinované Oddelením prevencie korupcie, ktoré má svoje úlohy a ciele presne zadefinované. Jedným z mnohých záväzkov v rámci Programového vyhlásenia vlády SR je aktualizácia Národnej protikorupčnej stratégie, ktorá bude jasne identifikovať rizikové oblasti tak, aby boli opatrenia prevencie účinné a adresné.
Systém riadenia korupčných rizík verejných inštitúcií na všetkých úrovniach riadenia bude základným pilierom pre efektivitu a adresnosť tejto témy. Spolupráca s Radou protikorupčných koordinátorov na harmonizácii riadenia rizík formou uniformného metodického usmernenia je smerodajnou úlohou tohto oddelenia.
Rada protikorupčných koordinátorov, ako poradný orgán Úradu vlády SR, zohráva zásadnú úlohu pri koordinácii protikorupčnej politiky medzi jednotlivými rezortmi. Jej prínos je kľúčový pre posilnenie integrity v štátnej správe. Činnosť protikorupčných koordinátorov, ktorá sa zameriava na riadenie rizík v jednotlivých rezortoch a ústredných orgánoch štátnej správy, prispieva k efektívnej medzirezortnej spolupráci, ktorá má neoceniteľný vplyv na boj proti korupcii.
Jedným z výsledkov tejto spolupráce je spustenie online vzdelávania v oblasti prevencie korupcie, realizovaného v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR. Tento vzdelávací program bude dostupný nielen ústredným orgánom štátnej správy, ale aj širokej verejnosti. Jeho cieľom je posilniť prevenciu korupcie, podporiť integritu a zlepšiť správu korupčných rizík. Tento krok zároveň napĺňa naše záväzky voči odporúčaniam medzinárodných inštitúcií.
Na záver by sme chceli pripomenúť stále prebiehajúci Národný prieskum vnímania korupcie, do ktorého sa môžu občania zapojiť. Vyplnenie dotazníka v priloženom linku je anonymné a zaberie Vám niekoľko minút. Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje vážne riziko pre stabilitu a bezpečnosť spoločnosti, narúša dôveryhodnosť inštitúcií, oslabuje demokratické hodnoty a spravodlivosť, a brzdí ekonomický rozvoj a právny štát. Boj proti korupcii si vyžaduje celospoločenské úsilie. Vláda sa preto hlási k zásadám riadneho spravovania vecí verejných, spravodlivosti, zodpovednosti a rovnosti pred zákonom, pričom zdôrazňuje potrebu ochrany integrity a podpory kultúry odmietania korupcie. https://formulare.vlada.gov.sk/vnimanie-korupcie-v-sr/
#stratkom #strategickakomunikacia
Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook