islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Vo veku 82 rokov zomrel michalovský rodák a čestný občan nášho mesta Dušan Klein 🖤 Úspešný režisér a scenárista sa narodil 27. …

Vo veku 82 rokov zomrel michalovský rodák a čestný občan nášho mesta Dušan Klein 🖤

Úspešný režisér a scenárista sa narodil 27. júna 1939 v Michalovciach. Vojnové udalosti a norimberské zákony prinútili rodinu utiecť a od roku 1942 sa ukrývať na strednom Slovensku u jedného známeho sedliaka.
Po roku, keď už život v týchto podmienkach bol neudržateľný, podarilo sa otcovi rodiny nájsť pre deti a matku útočište v katolíckom kláštore pre siroty v Bratislave. Sám zostal v horách a v Slovenskom národnom povstaní bol zastrelený.
Na jeseň roku 1944 po udaní odviedli deti a matku do koncentračného tábora Terezín, kde sa im podarilo prežiť až do oslobodenia.
Po vojne rodina zostala v Bratislave, neskôr v Ostrave a nakoniec v Prahe.
Dušan už v detstve prejavoval umelecké sklony – hudba, rozhlas, film (hlavná úloha v českom filme Můj přítel Fabián).
Vysokoškolské štúdia ukončil v Prahe na FAMU ako absolvent filmovej a televíznej réžie.
Od roku 1975 až do roku 1990 bol režisérom filmového štúdia Barrandov a potom tri roky zástupcom šéfredaktora literárno-dramatického vysielania v ČST Praha. Od roku 1990 pracoval ako odborný asistent katedry réžie filmové fakulty FAMU.
V roku 1998 bol menovaný docentom pre obor réžie so zameraním na filmovú a televíznu tvorbu. Názov habilitačej prednášky: Malé zamyslenie o humore, i filmovom.
O rok neskôr bol menovaný vedúcim katedry filmovej a televíznej réžie a v roku 2002 profesorom. V roku 2003 vydal knihu Jak režisérům chutná život a neskôr prózu Hříchy pro čtenáře detektivek. Prednášal multimediálnu tvorbu na Univerzite Jana Amose Komenského v Prahe.
Vo svojej profesii ako režisér a scenárista vytvoril približne sto dvadsať filmových a televíznych titulov. Najviac ho preslávila séria filmov o „básnikoch“.
Natočil aj desiatky detektívok a komédií, mimo iného Vážení přátelé, ano, Andělské oči alebo Konto separato. Bol tiež tvorcom televíznych seriálov.


Autor správy, foto a správu publikoval Michalovce – srdce Zemplína on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *