islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Vo veku 91 rokov zomrel bývalý generálny tajomník Sovietskeho zväzu, posledný sovietsky líder a bývalý prezident ZSSR, ktorý sa …

Vo veku 91 rokov zomrel bývalý generálny tajomník Sovietskeho zväzu, posledný sovietsky líder a bývalý prezident ZSSR, ktorý sa výraznou mierou podieľal na ukončení studenej vojny – Michail Sergejevič Gorbačov.

Stránky dejinných kapitol písal človek, ktorý menil a zmenil svet a písal ich aj nášmu mestu. V roku 2016 mu totiž mestské zastupiteľstvo v Košiciach na návrh bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera udelilo titul – Čestný občan mesta Košice. Verejné ocenenie bolo Michailovi Sergejevičovi Gorbačovovi udelené za presadzovanie myšlienok slobody a demokracie, za reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám, za mierové posolstvo, ktoré je životným princípom Európanov i Košičanov. 🕊

Gorbačov dostal v roku 1990 Nobelovu cenu za mier za ukončenie studenej vojny a zánik bipolárneho delenia sveta. Práve mier spája Michaila Gorbačova s Košicami. Mal 13 rokov, keď bol jeho otec Sergej Andrejevič Gorbačov počas 2. svetovej vojny v roku 1944 ranený v bojoch pri Košiciach. S oslobodeneckými vojskami chcel do Európy vrátiť mier. S myšlienkou slobody, mieru a demokracie neskôr Michail Gorbačov presadzoval dôležité reformné zmeny.

Mier je pre mesto Košice jedna z najdôležitejších hodnôt. Sprevádza ho dlhé desaťročia nielen v deklaráciách, ale v mnohých konkrétnych činoch. 🙏 V roku 1985 Svetová rada mieru udelila Košiciam za dlhoročnú mierovú aktivitu titul Mesto mieru. Organizácia spojených národov a jej sekcia miest – poslov mieru, ocenila v októbri 1988 našu metropolu Medailou mieru. O dva mesiace neskôr Organizácia spojených národov udelila Košiciam titul Posol mieru ako druhému mestu v Československu po Prahe za podporu úsilia o zachovanie svetového mieru a za rozširovanie vzájomnej spolupráce medzi národmi. Toleranciu, úctu k všeľudským hodnotám, spolupatričnosť a priateľstvo od roku 1924 hlása aj najstarší európsky vytrvalostný beh – Medzinárodný maratón mieru.

V roku 2016 sme si s úctou pripomenuli 85. narodeniny jedného z najdôležitejších tvorcov mierovej Európy. Michail Gorbačov ako Čestný občan Košíc potvrdil, že sa naše mesto hlási k tým najdôležitejším hodnotám – k mieru.

Česť jeho pamiatke.

Zdroj foto: TASR


Autor správy, foto a správu publikoval Košice – Mesto Košice on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *