islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VO VOJENSKOM MÚZEU BUDE UŽ ONEDLHO REPASOVANÝ DELFÍN 🐬 Zo spoluprác Vojenský historický ústav Bratislava a Letecké Opravovne Tr…

VO VOJENSKOM MÚZEU BUDE UŽ ONEDLHO REPASOVANÝ DELFÍN 🐬

Zo spoluprác Vojenský historický ústav Bratislava a Letecké Opravovne Trenčín vzniklo za posledné obdobie už množstvo odborných renovačných prác, ktoré doslova zachraňujú našu vojenskú históriu.

🛩️ Aktuálne prechádza repasovaním a odborným ošetrením československé cvičné lietadlo L-29 RS Delfín, s kódovým označením NATO „Maya“.

🛠️ Lietadlo L-29 bolo na prelome rokov 1967/1968 vyrobené v Aero Vodochody a do výzbroje čs. vojenského letectva bolo prevzaté 19. februára 1968.

➡️ Prúdové lietadlo prešlo za ten čas pozoruhodnou cestou. Počas prevádzky bolo vo výzbroji v Plzni, od roku 1978 vo vojenskom útvare Kuchyňa, po prestavbe v LOTN Trenčín, na prelome rokov 1979/1980 bolo pridelené k útvaru do Košíc a od roku 1983 do Prešova. V roku 1987 sa dostalo do Piešťan a v roku 1989 bolo odovzdané Vojenskej strednej odbornej škole leteckej v Prešove.

✅ Táto odľahčená, jednomiestna verzia pre pokročilý výcvik, patrí do zbierkového fondu VHM v Piešťanoch, kde bude už onedlho vystavená pre všetkých návštevníkov.

#mosr #vhu #lotn #spolupraca #historia #L29


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *