islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

„Vstaň, volá ťa!“ (30. nedeľa v Cezročnom období) Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24) Dnešné čítania ma veľmi oslovujú v súv…

„Vstaň, volá ťa!“ (30. nedeľa v Cezročnom období)

Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24)

Dnešné čítania ma veľmi oslovujú v súvislosti s rozbiehajúcou sa synodou. Mám pocit, akoby nám Boh chystal nový exodus či nové putovanie do zasľúbenej zeme. Akoby nám hovoril: „Už ste dosť blúdili po svojich chodníkoch. ‚Prečo?… Preto, že môj dom je pustý, a vy sa náhlite každý do svojho domu‘ (Ag 1, 9). ‚Postojte a zamyslite sa. Skúmajte staré chodníky, hľadajte dobrú cestu, kráčajte po nej a nájdete osvieženie pre svoje duše‘“ (porov. Jer 6, 16). Boh nám pripravuje návrat na Sion – s jasotom, s plnými snopmi (pozri Ž 136, 6b).
Všimni si Bartimeja – človek na okraji, bezvýznamný. No keď vie, že okolo ide Ježiš, kričí. Vieš, čo robili mnohí, možno aj niektorí učeníci? Okríkali ho, nech je ticho. Synoda nás však volá k postoju tých ostatných okolo Ježiša: „Neboj sa! Vstaň, volá ťa!“ (Mk 10, 49). Preto za nultý krok synody v podmienkach našich farností (aj v rámci diecézy) pokladám za veľmi potrebné vytvárať atmosféru dôvery. A informovanosti. Aby ľudia, ktorí nechodia do kostola, ktorí už dávno neboli na spoveď, ktorí vysedávajú po krčmách, ktorí sa nemodlia a už dávno zabudli na svoj krst, ktorí… – aby sa títo ľudia dozvedeli, že okolo nich prechádza Ježiš. Aj v tebe.
Avšak na to, aby sme to dokázali, musíme sami vedieť, čo je synoda. Nájdi si na webe (napr. www.synoda.sk) základné dokumenty synody a ich čítaním vykroč na spoločnú cestu. (Ozaj, vieš, čo slovo synoda znamená? Spoločne kráčať. Jednoduché a jasné, však?) Hľadaj odpovede na otázky, ktoré dokumenty obsahujú (najmä Vademecum v časti 5.3), a nájdi si možnosti, ako sa o nich s niekým porozprávať. Možno s ľuďmi, ktorých som spomenul vyššie. Aj s rizikom nepochopenia u niektorých. Lebo nikto nesmie ostať mimo (preto sa ani ty nevyčleň „mimo“ tým, že budeš pasívny, apatický, bez záujmu).
Je čas na nový oheň!
Uzdravený Bartimej hneď išiel za Ježišom po ceste. Synoda je spoločné kráčanie s Ježišom. Po ceste, ktorú nám ukazuje Boží Duch. Spolu s týmto textom dnes ide okolo teba Ježiš. Ostaneš slepý? Hluchý? Ochrnutý?
Je čas na nový oheň!

Autor správy, foto a správu publikoval Žilinská diecéza on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *