islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 13.12. CHOCHLÁČ SEVERSKÝ Dnešný adventný operenec patrí k tým vzácnejším. Poznáte chochláča? 👇 🐦 Chochláč seversk…

VTÁČÍ ADVENT 13.12. CHOCHLÁČ SEVERSKÝ

Dnešný adventný operenec patrí k tým vzácnejším. Poznáte chochláča? 👇

🐦 Chochláč severský (Bombycilla garrulus) je obyvateľom severských ihličnatých lesov Škandinávie a Sibíri. Na Slovensku zimuje. V rôznych intervaloch uskutočňujú chochláče masový presun z hniezdisk do južnejších oblastí. Inváziu chochláčov podmieňuje úroda bobúľ na hniezdiskách. Ak ich je nedostatok, tak migrujú na miesta s hojnou úrodou bobúľ a ovocia. Masový výskyt chochláčov na Slovensku je doslova ornitologickou udalosťou opakujúcou sa približne každých 5 až 10 rokov. Naposledy bola na Slovensku invázia chochláčov v zime 2012/13. Chochláč je vzrastom veľký približne ako škorec. V zime žijú chochláče v kŕdľoch, a tak pri pozorovaní preletu vzdialeného kŕdľa, môžu chochláče pôsobiť ako škorce. Pri pohľade zblízka vynikne ich pomerne pestré sfarbenie, najmä žlté a červené konce krídel a chvosta.

🍏V zime sa živia plodmi jarabiny, hlohu, imela, šípok, brestovcov, ale aj jablkami. V ekosystémoch zohrávajú významnú úlohu v šírení semien stromov, ktorých plodmi sa živia.
V zime skonzumuje chochláč potravu rovnajúcu sa dvojnásobku jeho telesnej hmotnosti. Pri sledovaní jedinca chochláča sa zistilo, že v priebehu dňa skonzumuje až 1000 bobúľ. Ovocie, ktoré chochláče konzumujú v zime je bohaté na cukor, avšak obsahuje málo živín. Preto ho musia chochláče skonzumovať veľa. Majú veľkú pečeň, ktorá im umožňuje premieňať cukor na energiu. Tiež efektívnejšie metabolizujú alkohol z fermentovaného ovocia, ktoré skonzumujú, ale napriek tomu sa môžu opiť, niekedy až fatálne. Chochláče v zime často pijú alebo jedia sneh, čo je dôsledok konzumácie potravy s vysokým obsahom cukru, ktorý má tendenciu dehydrovať.

🍎Kŕdle chochláčov sa nevyhýbajú ani mestám a často ich vídať aj pri cestách na jabloniach s ponechanou úrodou. Na vtáčie kŕmidlo alebo do záhrady ich prilákame na jablká, ktoré môžeme ponechať neobraté na stromoch alebo ich v zime zavesíme v okolí kŕmidla. Pripraviť si môžeme do zásoby aj jarabinu vtáčiu, ktorú rozvešiame na stromy a kríky v záhrade.

Chochláče sa prezradia aj cvrlikavým hlasom: https://xeno-canto.org/species/Bombycilla-garrulus

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *