islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 15.12. SÝKORKA BELASÁ Z pätnásteho okienka vyletela sýkorka belasá. 🐦 Sýkorka belasá (Cyanistes caeruleus) patrí …

VTÁČÍ ADVENT 15.12. SÝKORKA BELASÁ

Z pätnásteho okienka vyletela sýkorka belasá. 🐦

Sýkorka belasá (Cyanistes caeruleus) patrí svojím kontrastným sfarbením jednoznačne k najkrajším operencom na kŕmidle. Žltý spodok tela s úzkym čiernym pásom, belasá čiapočka, krídla a chvost, zelenkavý chrbát, biele líca a očný pásik ju robia nezameniteľnou.

🐛 V lete sa živí hmyzom, mláďatká kŕmi húsenicami, voškami a ďalšími škodcami, čím pomáha v tlmení nežiaduceho hmyzu v záhradách. Obľubuje listnaté a zmiešané lesy s dostatkom starých stromov s dutinami po ďatľoch, v ktorých hniezdi. V krajine s nedostatkom prirodzených dutín môžeme podporiť jej hniezdenie vyložením vhodnej vtáčej búdky. Dokáže zahniezdiť aj na netradičných miestach. Napríklad v dilatačných špárach panelových domov či v špajzových vetracích otvoroch.

🌻 V zime sa živí semienkami a ovocím. Na vtáčom kŕmidle obľubuje čiernu slnečnicu, oriešky, jablká, nelúpané arašidy, loj či tukové zmesi. Intenzitu žltého sfarbenia peria môže ovplyvniť aj potrava, a to najmä množstvo skonzumovaných húseníc, ktoré obsahujú pigment karotén.

🐣Sýkorky belasé môžu v jednom hniezdení vychovať 10 až 12 mláďat, ktoré dajú rodičom riadne zabrať. Kým vyletia z hniezda, rodičia im môžu pozbierať až 10.000 húseníc a kŕmia každé mláďatko každých 90 sekúnd. Sýkorky belasé sú veľmi obratné. Dokážu poskakovať po kmeni stromu podobne ako brhlík, či zbierať potravu visiac dole hravou na vetvičke či kŕmidle.

Spev sýkorky belasej začujeme už počas januára, kedy samčeky začínajú pútať pozornosť samičiek: https://xeno-canto.org/species/Cyanistes-caeruleus

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *