islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 16.12. STRNÁDKA OBYČAJNÁ 🐦Strnádka obyčajná (Emberiza citrinella) obýva otvorenú krajinu so solitérnymi stromami, …

VTÁČÍ ADVENT 16.12. STRNÁDKA OBYČAJNÁ

🐦Strnádka obyčajná (Emberiza citrinella) obýva otvorenú krajinu so solitérnymi stromami, stromoradiami, okraje lesov, pasienky či brehové porasty riek. Samčeky sú sfarbené na hlave a spodku tela žiarivo žlto, vrch tela je hnedastý pásikový. Samičky sú menej výrazne žlté, viac béžové. Podobne ako aj ďalšie druhy strnádok, aj strnádka obyčajná má biele okraje chvosta, ktoré sú viditeľné pri prelete.

Nielen strnádka, ale aj ďalšie vtáky, sú vo svojom druhovom pomenovaní nazvané ako „obyčajné“. Neznamená to však, že by išlo o druhy, ktoré sú nezaujímavé, všedné, nudné alebo prosté. Pomenovanie obyčajný-obyčajná odkazuje na ich početnosť, čo znamená, že ide o bežne rozšírené druhy vtákov, ktorých početnosť je „vysoká“ a vyskytujú sa takmer na celom území Slovenska. Podobne však ako pre mnohé ďalšie „obyčajné“ operence, ani u strnádky obyčajnej pomaly jej obyčaj neplatí. Je totiž čoraz vzácnejšia a jej populácia sa zmenšuje. Dôvodom je predovšetkým spôsob, akým sa hospodári v agrárnej krajine. Strnádky hniezdia na zemi, zväčša v blízkosti stromov alebo kríkov.

🌾V lete sa živia semienkami a hmyzom, ktorým kŕmia najmä mláďatká. V zime sa živia semienkami a zrnami. Vo vtáčom kŕmidle ju potešíme obilím alebo drvenou kukuricou. V zime sa strnádky spájajú do kŕdľov a na miestach s dostatkom potravy sa môžu vyskytovať početnejšie.

🎶 Na jar môžeme samčeky vidieť na vrchole stromov a kríkov ako vyspevujú svojim typickým spevom, ktorým sa inšpiroval aj Beethoven vo svojej slávnej 5. symfónii: https://xeno-canto.org/species/Emberiza-citrinella

Strnádka obyčajná pózuje aj na online kamere pri vtáčom kŕmidle na Orave (https://vtaky.online/orava.html). Videli ste ju?

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *