islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 17.12. PINKA OBYČAJNÁ Advent sa kráti. Do Vianoc nám zostáva odkryť ešte 8 okienok, pod ktorými sa ukrývajú vtáky …

VTÁČÍ ADVENT 17.12. PINKA OBYČAJNÁ

Advent sa kráti. Do Vianoc nám zostáva odkryť ešte 8 okienok, pod ktorými sa ukrývajú vtáky kŕmidiel. Dnes to bude pinka. 👇

🌳 Pinka obyčajná (Fringilla coelebs) je najbežnejším lesným spevavcom a hniezdi na celom území Slovenska v listnatých, zmiešaných a ihličnatých lesoch, tiež v parkoch, záhradách, brehových porastoch vodných tokov a všade, kde sú vzrastlé stromy. Vyspevuje v korunách stromov, kde si stavia aj hniezdo, potravu však hľadá na zemi.

❄️Väčšia časť populácie odlieta na juh Európy na zimu. Pinky obyčajné však ostávajú aj prezimovať a s obľubou navštevujú aj vtáčie kŕmidlá.

🐦 Samčeky a samičky sú sfarbením výrazne odlišné. Samce majú bledosivú hlavu a ružovo-oranžové líca, hruď a spodok tela. Samice sú hnedasté. Obe pohlavia majú biely vzor na krídlach a biele okraje chvosta. Kostrč je žltozelená. Sfarbenie samíc im pomáha splývať s prostredím, napríklad na hniezde alebo pri zbieraní potravy na zemi.

🐛 V lete sa živia hmyzom, ktorým kŕmia mláďatá (najmä húsenice), tiež pukmi a výhonkami stromov. Postupne prechádzajú na semená, ale aj rôzne plody, bobule a ovocie.

🌾 Na kŕmidlách konzumuje menšie semienka, napríklad proso, repku, ale poradí si aj so slnečnicou a nepohrdne ani lojom, či jablkami. Často zbiera potravu na zemi pod kŕmidlom.

Jej spev počuť už skoro na jar a patrí medzi najvýraznejšie vtáčie hlasy: https://xeno-canto.org/species/Fringilla-coelebs

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *