islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 20.12. VRABEC POĽNÝ Vianočný čas sa blíži, v adventnom kalendári prišiel rad už aj na vrabca poľného. 👇 🌳 Vrabec …

VTÁČÍ ADVENT 20.12. VRABEC POĽNÝ

Vianočný čas sa blíži, v adventnom kalendári prišiel rad už aj na vrabca poľného. 👇

🌳 Vrabec poľný (Passer montanus) žije v kultúrnej a poľnohospodárskej krajine. Hniezdi v dutinách stromov alebo vo vtáčích búdkach. V krajine obýva okraje lesíkov, remízky, stromoradia, brehové porasty vodných tokov a tiež hniezdi v intravilánoch vidieckych sídel. Charakteristickým rozlišovacím znakom je gaštanovohnedá čiapočka na hlave, biela maska s čiernou okrúhlou škvrnou na líci a čiernym podbradkom pod zobákom. Samčeky a samičky sú podobné.

🌾Vrabce poľné sa živia hmyzom, ktorým kŕmia najmä mláďatá a tiež semienkami tráv, či burín. Hmyz chytajú vo vzduchu alebo poskakujúc na zemi. Hniezdia v krajine vo voľných kolóniách a na jeseň sa spájajú do kŕdľov, ktoré putujú po krajine za potravnými zdrojmi. Zväčša sa však zdržiavajú v okolí hniezdiska. Počas zimy k nám prilietajú aj vrabce zo severnejších hniezdnych lokalít. S obľubou navštevujú aj vtáčie kŕmidlá a v zimnom období sa objavujú početnejšie aj v sídlach, veľké mestá nevynímajúc. Na kŕmidle konzumujú slnečnicu, repku, proso, pšenicu.

📉 Vrabce poľné výrazne ubudli v mnohých krajinách v dôsledku využívania pesticídov v poľnohospodárstve. Okrem zimného prikrmovania vieme vrabcom poľným pomôcť aj inštalovaním vhodných vtáčích búdok na hniezdenie. Začať môžeme už teraz počas zimy. Vrabce v nich budú nocovať a ak ich zaujmú, môžu v nich aj zahniezdiť. Na vhodných miestach môžeme pomôcť k hniezdeniu celých kolónií, najmä v krajine s nedostatkom dutín.

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *