islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 22.12. STEHLÍK ČÍŽIK Odkrývame okienko č. 22. Aký vtáčí stravník nám ešte chýbal v kalendári? Čížik. 👇 🌳Stehlík č…

VTÁČÍ ADVENT 22.12. STEHLÍK ČÍŽIK

Odkrývame okienko č. 22. Aký vtáčí stravník nám ešte chýbal v kalendári? Čížik. 👇

🌳Stehlík čížik (Spinus spinus) hniezdi v ihličnatých a zmiešaných lesoch vyšších polôh. Sfarbenie je žlto zelenkavé s čiernymi krídlami a chvostom so žltými pásmi. Samčeky majú čiernu čiapočku na hlave. Pri kolísavom prelete si môžeme všimnúť aj nápadný vidlicovitý chvost.

❄ Počas zimovania sa vyskytuje takmer na celom území Slovenska. Čížiky môžu migrovať na veľké vzdialenosti a označujú sa za mysteriózne vtáky s nezvyčajným migračným vzorcom. Časť vtákov totiž migruje na zimovanie východným smerom do Kazachstanu či Iránu. Do našich končín prilietajú zimovať severské populácie. Kŕdle sa pohybujú v krajine za potravou a vyhľadávajú dreviny, ktorých semienkami sa živia, najmä smreky, brezy a v nížinách jelše pri vodných tokoch. Dlhý úzky zobák majú dokonale prispôsobený na vyberanie semienok zo šišiek, šištíc a nažiek.

🦟V lete sa živia aj hmyzom. Počas zimovania sa vyskytujú v kŕdľoch, ktoré môžu byť zložené z niekoľkých desiatok a aj viac jedincov. Sú veľmi obratné a semienka z plodov stromov vyberajú aj visiac dolu hlavou.

🌻 Čížiky môžu početne navštevovať aj vtáčie kŕmidlá, na ktorých si pochutnajú na rôznych semienkach, podobne ako ostatné stehlíky. Ponúknuť im môžeme slnečnicu, proso, mak, repku. Na vtáčích kŕmidlách sa vyskytujú aj vzhľadom podobné zelienky, ktoré sú však väčšie a kanáriky poľné, ktoré sa v okolí kŕmidiel objavujú jednotlivo, a najmä počas jarného ťahu. Prezradia sa aj hlasom, ktorý znie ako „číž – číž“: https://xeno-canto.org/species/Spinus-spinus

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *