islovak.sk

islovak.sk – spravodajský denník – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 4.12. ZELIENKA OBYČAJNÁ Dnešným druhom, ktorý si predstavíme vo Vtáčom adventnom kalendári je zelienka obyčajná, p…

VTÁČÍ ADVENT 4.12. ZELIENKA OBYČAJNÁ

Dnešným druhom, ktorý si predstavíme vo Vtáčom adventnom kalendári je zelienka obyčajná, po česky zvonek zelený 🔔. Videli ste ju na svojom kŕmidle?

Zelienka obyčajná (Chloris chloris) prilieta na vtáčie kŕmidlo v kŕdľoch a patrí medzi najhašterivejších návštevníkov. Spomedzi stehlíkov je vzrastom najväčšia a má silný kužeľovitý zobák prispôsobený k rozlúsknutiu semien.

🌻 Na kŕmidle jej najviac chutí slnečnica. Živí sa tiež semienkami hlohu, ruže šípovej či tisu. Samčeky sú zelenožlté, samičky viac do hneda a mláďatá sú fŕkané hnedasté s náznakmi žltého sfarbenia na krídlach. Zelienky sa u nás vyskytujú celoročne.

🌳Hniezdia na okrajoch lesov, vo vetrolamoch, parkoch, záhradách v blízkosti ľudí. Hniezdo si stavajú v korunách stromov. V niektorých krajinách populácie zelienok klesli o 35% za posledných 15 rokov 📉. Môže za to vtáčia trichomoniáza, ktorá sa môže šíriť aj na kŕmidlách, a to najmä počas teplejších mesiacov roka. Kŕmidlá treba pravidelne čistiť a dezinfikovať. Prikrmovať len v zime.

Na zimu ku nám prilietajú aj severské populácie. Zelienky patria medzi prvých jarných spevákov. Počas predlžujúcich sa slnečných januárových dní samčeky začnú vyspevovať z vrcholkov stromov a krov. Ich hlas nájdete tu: https://www.xeno-canto.org/species/Chloris-chloris

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *