islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Z neúrodných území, miesta kľúčové pre naše prežitie💧 V minulosti naši predkovia brali mokrade v krajine ako prekážku. Minimáln…

Z neúrodných území, miesta kľúčové pre naše prežitie💧

V minulosti naši predkovia brali mokrade v krajine ako prekážku. Minimálne posledných 70 rokov, najmä v období, keď sme potrebovali sceľovať polia a plniť plán. Odvodnili sme si Žitný ostrov, neuvedomujúc si hodnotu zamokrených plôch, napríklad aj v poľnohospodárskej krajine.
V 80-tych padlo ďalšie rozhodnutie, ktoré navždy ovplyvnilo osud Dunaja a mokradí na našom území. Výstavba vodného diela Gabčíkovo spôsobila, že bohatý ramenný systém, vnútrozemská delta Dunaja, ktorá sa rozprestiera od Dobrohošte po Sap zostala už navždy závislá na množstve vody, ktorú doň vpúšťa obsluha vodnej elektrárne.

A nielen to. Dunaj je zároveň aj dôležitá vodná cesta, ktorá bola využívaná od nepamäti. Avšak s postupnými nárokmi na množstvo a objem prepravovaných tovarov bolo potrebné týmto štandardom prispôsobovať aj plavebnú dráhu a vodu z početných ramien a mokradí sústrediť do hlavného koryta.
Z tohto dôvodu prebehla na Dunaji séria vodohospodárskych úprav ako opevnenie brehov alebo odrezanie bočných ramien, ktoré navždy zmenili prirodzenú riečnu dynamiku a s ňou aj prirodzené napájanie mokradí.
Za obdobie približne 100 rokov (polovica 19. storočia až polovica 20. storočia) sa Dunaja zmenil z voľne meandrujúcej rieky na regulovaný tok s konštantou šírkou a opevnenými brehmi.

To, čo sme dosiahli takouto sériou vodohospodárskych úprav na rieke Dunaj a melioráciou Žitného ostrova, je posielanie vody rýchlo preč z nášho územia. A to je presný opak toho, čo potrebujeme robiť v súčasnosti.
V súčasnosti už nielen vedci a ochranári, ale aj mnohí lesníci a vodohospodári bijú na poplach. Krajina a ekosystémy nutne potrebuje vodu. Čím viac jej zadržíme v špongii mokradí a lesov, tým pomalšie sa odparí, bude zásobovať ekosystémy a ochladzovať lokálnu klímu.
Z nehostinných mokraďných oblastí sa stali miesta kľúčové pre naše prežitie. Čím skôr si to všetci uvedomíme, tým lepšie.
Preto sme radi, že sa do Plánu obnovy a odolnosti Slovenska, dostala obnova mokradí, ako kľúčového opatrenia v adaptácii na klimatickú zmenu.
Neznamená to ale, že my v obnove mokradí poľavíme, práve naopak 😊, chystáme toho tento rok veľa a budeme vám o tom v najbližších dňoch písať.

Teraz už šťastný dnešný svetový deň mokradí všetkým!


Autor správy, foto a správu publikoval BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *