islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ZA BRÁNAMI OBRANY 🫡 🪖 1️⃣ Minister obrany Martin Sklenár sa zúčastnil na samite NATO vo Vilniuse, kde so spojencami prijali zás…

ZA BRÁNAMI OBRANY 🫡 🪖

1️⃣ Minister obrany Martin Sklenár sa zúčastnil na samite NATO vo Vilniuse, kde so spojencami prijali zásadné rozhodnutia. Ovplyvnia totiž budúcnosť fungovania Aliancie. Ide najmú o nové komplexné obranné plány zamerané na aktuálne hrozby či nový akčný plán na podporu obranného priemyslu, ktorý počíta s predpokladom navyšovania štátnych rozpočtov na obranu (minimálne 2 % HDP). Lídri NATO zároveň vyjadrili pretrvávajúcu podporu Ukrajine novým plánom praktickej pomoci, ale aj zriadením novej Rady NATO-Ukrajina.

2️⃣ Jednou z hlavných tém samitu NATO bolo tiež posilnenie východného krídla Aliancie a prípadné navýšenie počtu vojakov bojových skupín NATO pôsobiacich na východnej hranici Aliancie. V tejto súvislosti oceňujeme rozhodnutie Španielska vyslať svojich vojakov do Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku a tak posilniť našu obranyschopnosť svojimi spôsobilosťami.

3️⃣ Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko navštívil slovenských pilotov stíhačiek F-16 v americkom štáte Arizona, kde aktuálne absolvujú svoj výcvik. Počas stretnutia ocenil piatich pilotov za výborne zvládnutý výcvik odznakom náčelníka Generálneho štábu OS SR. Slovenskí piloti už dosiahli najvyšší stupeň pripravenosti na plnenie úloh ochrany vzdušného priestoru Slovenska.

4️⃣ Vláda SR tento týždeň schválila návrh obstarania 160 ks taktických viacúčelových vozidiel 4×4 (JLTV 4×4) americkej spoločnosti Oshkosh pre Ozbrojené sily SR z prostriedkov FMF. Celková hodnota kontraktu je približne 190 miliónov dolárov, pričom prvé vozidlá majú prísť na Slovensko v prvej polovici roka 2025. Ide o dôležitý krok v modernizácii a profesionalizácii OS SR, pretože obrnené vozidlá sa stanú jednou z kľúčových súčastí vojenských útvarov a posilnia ich spôsobilosti.

5️⃣ Vojenská polícia podpísala zmluvu o spolupráci so Slovenskou inšpekciou životného prostredia, čím upravila základné podmienky vzájomnej spolupráce. Vďaka nej budú vojenskí policajti pomáhať s ochranou životného prostredia najmä v oblastiach prevencie páchania protiprávnej činnosti, príprave a realizácii spoločných preventívno-bezpečnostných aktivít, odhaľovania a dokumentácie protiprávnej činnosti a odbornej spolupráce a vzdelávania.

#zaBranamiObrany


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *