islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Po rokoch musíme začať diskusiu o zmene volebného systému na Slovensku

Po rokoch musíme začať diskusiu o zmene volebného systému na Slovensku 🇸🇰

✏️ Alexandra Pivková
Včera som sa zúčastnila prvého zasadnutia komisie pre reformu verejnej správy, do ktorej ma vymenoval minister vnútra SR.

Je pred nami kopa náročnej práce, ale verím, že sa mi podarí zúročiť moje dlhoročné skúsenosti a vedomosti zo samosprávy. Viem, že to bude dlhý proces so všetkými aktérmi v území, organizáciami a úradmi.

Bola by som rada, keby sa nám konečne podarilo všetko usporiadať tak, aby občan vybavil všetko pod jednou strechou. Od prepisu auta, cez zamestnanie či dôchodok, po prepis nehnuteľnosti, založenie živnosti atď. a nemusel behať úrad po úrade. Presunúť viac kompetencii na územnú samosprávu, decentralizovať štátnu správu a dostať správu veci verejných bližšie k občanom, s rozhodovaním na úrovni miest a obcí.

Zároveň verím, že sa nám raz podarí zmeniť aj samotný volebný systém. V súčasnosti platí tzv. „jedoobvodový“ čiže celé Slovensko tvorí len jeden volebný obvod, čo nepokladám za správne.
Spravodlivejšie vnímam viac obvodový volebný systém, aby si občania mohli priamo voliť svojich zástupcov v najvyššom zákonodarnom zbore.

Som presvedčená, že takýto model by priniesol väčšiu dôveru občanov vo svojich volených zástupcov, pretože by to boli ľudia, ktorých dobre poznajú a sú priamo z regiónov, z ich mesta či obce, vedia o ich problémoch, pretože sa s nimi dennodenne potýkajú.


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *