islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ZÁCHRANNÁ ČINNOSŤ HORSKEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY SA ZEFEKTÍVNI Národná rada SR schválila návrh novely zákona o Horskej záchrannej sl…

ZÁCHRANNÁ ČINNOSŤ HORSKEJ ZÁCHRANNEJ SLUŽBY SA ZEFEKTÍVNI

Národná rada SR schválila návrh novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorý zrýchli a zefektívni záchrannú činnosť vykonávanú Horská záchranná služba.

Zavádza sa oprávnenie využívať prevádzkové a lokalizačné údaje GSM zariadenia osoby v tiesni, ktorá je nezvestná. Horským záchranárom umožní použitie zariadení umiestnených na dronoch, vrtuľníku, automobile či na samotných záchranároch. Tie dokážu lokalizovať osobu v tiesni pomocou mobilu aj na miestach bez pokrytia GSM signálom.

Prevádzkové a lokalizačné údaje, ktorými disponujú právnické a fyzické osoby prevádzkujúce elektronické komunikačné siete alebo poskytujúce elektronické komunikačné služby, má podľa súčasnej právnej úpravy oprávnenie zisťovať Policajný zbor pri pátraní po nezvestnej osobe.

💬„Návrhom zákona sa zavádza zákonné oprávnenie Horskej záchrannej služby využívať takto získané údaje. Vzhľadom na skutočnosť, že o úspešnosti mnohých záchranných a pátracích akcií môžu rozhodovať minúty, napríklad pri osobách zasypaných lavínou, umožnenie využívania modernej techniky Horskou záchrannou službou je nevyhnutné,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Upraví sa aj počet horských oblastí na Slovensku, v ktorých je pomer vynaložených nákladov neadekvátny vzhľadom na nízky počet zásahov. Zo zásahového územia Horskej záchrannej služby sa vyraďujú Bukovské vrchy, Javorníky a Moravsko-sliezske Beskydy. Zlepší sa materiálno-technické vybavenie príslušníkov HZS.

Zmeny budú účinné od 15. januára 2023, zníženie počtu horských oblastí 1. apríla 2023.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *