islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ZARADENIE JADROVEJ ENERGIE MEDZI UDRŽATEĽNÉ ZDROJE JE NAŠA POŽIADAVKA Na rokovaní Európskej rady som spolu s českým premiérom A…

ZARADENIE JADROVEJ ENERGIE MEDZI UDRŽATEĽNÉ ZDROJE JE NAŠA POŽIADAVKA

Na rokovaní Európskej rady som spolu s českým premiérom Andrej Babiš otvoril otázku jadrovej energie a jej zaradenia medzi udržateľné zdroje energie. Chceme, aby do Vianoc prestalo byť jadro v investičnej nevýhode. Je to naša požiadavka, ktorú presadzujeme do záverov samitu.

V súčasnosti je pre investorov nevýhodné financovať budovanie a modernizáciu jadrových zariadení v porovnaní s obnoviteľnými zdrojmi. Je pre nás kľúčové, aby sme aktuálny stav zmenili a jadrová energia patrila medzi udržateľné zdroje energie.

Ak chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu a znížiť emisie uhlíka, bez jadrovej energie to nepôjde. Jadrová energia je stabilná, nízkoemisná, a preto je dôležitá pre prechod na zelenú ekonomiku. Na Slovensku máme vyše 50% elektriny vyrábanej z jadra, čo nás radí na druhé miesto v EÚ. Po dostavbe 3. bloku Mochoviec to bude vyše 70%.

Pokiaľ sa chceme pohnúť v rokovaniach o tom, ako naplniť naše klimatické ciele, vrátane balíka Fit for 55, musíme mať v tejto otázke jasno. Dôležitosť elektriny rastie aj súvislosti s rastúcou elektromobilitou. Zvýšenú spotrebu sme schopní zabezpečiť iba stabilným jadrovým zdrojom.


Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *