islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

✒️ DENNÍK ANNY FRANKOVEJ PRIBLIŽUJE VOJNOVÉ HRÔZY AJ DNEŠNÝM DOSPIEVAJÚCIM Dnes, 1. augusta roku 1944, sa Anna Franková posledn…

✒️ DENNÍK ANNY FRANKOVEJ PRIBLIŽUJE VOJNOVÉ HRÔZY AJ DNEŠNÝM DOSPIEVAJÚCIM

Dnes, 1. augusta roku 1944, sa Anna Franková poslednýkrát zdôverila svojmu denníku o tom, akým človekom by chcela byť. Anna sa počas druhej svetovej vojny spolu so svojimi najbližšími viac ako dva roky skrývala pred nacistami v dome centre Amsterdamu, ich úkryt bol však prezradený 4. augusta.

🕯 PRENASLEDOVANIE ŽIDOV RODINU DONÚTILO SKRÝVAŤ SA

V máji 1940 vtrhla nemecká armáda do dovtedy neutrálneho Holandska a okupačná vláda začala prenasledovať Židov aj tam. Povinná registrácia a segregácia, zákaz podnikať či vlastniť majetok, voziť sa v hromadnej doprave či vlastných autách, a napokon aj vychádzať bez žltej hviezdy na oblečení. Pokus o emigráciu do USA Frankovcom nevyšiel a rodina sa až do odhalenia ukrývala vo firemnom sklade v tajnej miestnosti za otočnou knižnicou.

🏴 SESTRY ZOMRELI V KONCENTRAČNOM TÁBORE BERGEN-BELSEN

Po vypočúvaní a väzení boli 3. septembra 1944 naložení do posledného vlaku, ktorý odchádzal z Holandska do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam rozdelili väzňov na mužov a ženy. Nikdy viac sa už nestretli. Anna so sestrou Margot sa dostali do koncentračného tábora Bergen-Belsen. V dôsledku katastrofálnych hygienických podmienok tam vypukla epidémia týfusu. Anna, tiež sama chorá, sa starala o svoju sestru až do jej smrti. Zomrela len niekoľko týždňov pred tým, ako tábor oslobodila britská armáda.

📖 NOVINÁRKOU SA NESTALA, JEJ SLOVÁ VŠAK ČÍTAJÚ ĎALŠIE GENERÁCIE

Anna v úkryte zažila prvý bozk a vysnívala si, že sa stane novinárkou. ,,Konečne som si uvedomila, že si musím robiť školské povinnosti, aby som nebola ignorantkou, aby som pokračovala v živote, aby som sa stala novinárkou… Chcem byť užitočná alebo priniesť potešenie všetkým ľuďom, aj tým, ktorých som nikdy nestretla. Chcem žiť ďalej aj po mojej smrti!” Hoci Anna sa dospelosti nedožila, vďaka jej denníku sa o hrôzach vojny dozvedajú aj jej dnešní rovesníci a rovesníčky žijúci v slobode a demokracii.


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *