islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

✨ Ahojte, nové bratislavské svetielka! Bratislava po rokoch ukončuje svetelnú komunikáciu so vzdialeným vesmírom.

✨ Ahojte, nové bratislavské svetielka! Bratislava po rokoch ukončuje svetelnú komunikáciu so vzdialeným vesmírom.

Prečo sme dlhé roky verejným osvetlením svietili hore na oblohu? Na niektoré otázky asi neexistujú uspokojivé odpovede. Ale existujú riešenia – preto s osvetľovaním oblohy postupne končíme. Nové LED svietidlá, ktoré osádzame po celom meste konečne svietia tam kde majú – teda na cesty a chodníky a nie zbytočne na oblohu. Guľové svietidlá bežne prítomné pri bratislavských chodníkoch sú nielen po dlhých rokoch zanedbávania v zlom technickom stave, často pod dobe svojej životnosti a čoraz častejšie nefunkčné. Pôvodný dizajn zbytočne svieti do hora, čím zhoršuje svetelný smog a často aj do okien bytov, kde zas spôsobuje zbytočný diskomfort pre obyvateľov. Verejné osvetlenie má jednoducho svietit tam, kde to je potrebné, na komunikácie a zamedziť zbytočnému úniku svetla do okolia.

✅ Nové svietidlá úplne minimalizujú vyžarovanie do horného polpriestoru.
✅ Krivku svietivosti majú prispôsobenú konkrétnej ploche, ktorú osvetľujú. Chodník, lavička, cesta, námestie, každá lokalita je špecifická a tomu je prispôsobené aj vyžarovanie nových svietidiel.

V nových svietidlách prispôsobujeme lokalite aj farbu svetla, aby sme aj vďaka správnej krivke svietivosti minimalizovali emisiu svetla, ktorá je zbytočne rušivá pre prírodu ale aj pre nás.

💡 Vo väčšine prípadoch, najmä v obytných zónach používame LED s chromatickosťou, alebo “farbou” svetla 3000k (teplá biela). Táto farba svetla je bližšia k svetlu, na ktoré sme zvyknutí v domácnosti. Potláča modré farby v spektre a minimalizuje vznik rušivého svetla.Táto chromatickosť je kompromisom medzi bezpečnosťou, vďaka efektívnemu osvetleniu v noci, energetickou efektívnosťou (čím teplejšie svetlo, tým energeticky náročnejšie), a pocitovou pohodou.
💡 V blízkosti mestských lesoparkov, napr. Kamzík, Železná studnička, Horský park budeme používať svietidlá 2200k, aby sme ešte viacej minimalizovali vplyv rušivého svetla na prírodné prostredie.
💡 Na kompozičných osiach a hlavných dopravných ťahoch budú osadené svietidlá 4000k (neutrálna biela), ktoré lepšie osvetlia komunikáciu. Na týchto úsekoch je prioritou bezpečnosť dopravy, dobrý prehľad na ceste a priamom okolí, koncentrácia vodičov na jazdu, ale aj energetická efektívnosť, nakoľko na týchto miestach maju svietidlá spravidla vyšší príkon.
💡 Na nových svietidlách vieme prispôsobovať intenzitu svietenia. Všetky nové svietidlá sa už teraz stlmujú o 50 percent v čase od 00:00-04:00. Po zavedení riadiaceho systému bude možné prispôsobovať každé svietidlo individuálne, na diaľku, podľa aktuálnej potreby lokality.

Investície do osvetlenia v Bratislave boli dlhé roky zanedbávané a dnes v uliciach nášho mesta bežne vidíme nefungujúce alebo neefektívne svietidlá. Tisícky zariadení je prevádzkovaných po dobe svojej životnosti. Preto sme v novembri tohto roka založili mestský podnik Technické siete Bratislava, a.s. (TSB). TSB postupne prevezme prevádzku všetkých svietidiel do konca roku 2023 a umožní nám tak nielen výrazne zrýchliť modernizáciu verejného osvetlenia, ale aj zabezpečiť jeho dlhodobo udržateľnú prevádzku. Budúci rok rátame s výmenou približne 5 000 svetelných bodov a všetkých takmer 50-tisíc svietidiel v správe mesta vymení nový mestský podnik do roku 2025 za moderné LED svietidlá.

🎇 Vďaka novým LED svietidlám ušetríme a užijeme si nočnú oblohu s jej krásami! 🛸

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *