islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

❄️ MYSLITE VČAS NA PREZUTIE ZIMNÝCH PNEUMATÍK 🚗 Jeseň je tu v plnom prúde, v niektorých častiach Slovenska máme za sebou prvý …

❄️ MYSLITE VČAS NA PREZUTIE ZIMNÝCH PNEUMATÍK 🚗

Jeseň je tu v plnom prúde, v niektorých častiach Slovenska máme za sebou prvý sneh, ručička na teplomere sa už točí sem-tam okolo nuly, námraza na vozovke už nemusí byť ničím výnimočným. Ako je to zo zimnými pneumatikami?

OSOBNÉ AUTÁ A DODÁVKY DO 3,5 TONY

➡️ Zákon o cestnej premávke už pred rokmi vypustil konkrétny dátum, od kedy musia byť osobné autá prezuté.
➡️ Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

AUTOBUSY A NÁKLADNÉ AUTÁ
➡️ Vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (autobusy, nákladiaky) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem vyššie uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.

🚗 Vodič vozidla je tiež pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.
🚗 Ak vodič takýmto spôsobom ohrozuje seba a ostatných, zákon ráta so sankciou do 50 eur a ďalšia jazda s vozidlom, ktoré nespĺňa podmienky na premávku, môže byť zakázaná.

❗️ Motoristom počas zimného obdobia polícia odporúča používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies. Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu, a preto je vhodné byť na ľad, či sneh pripravený skôr, ako nás prekvapí.
❗️ Nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú a zvyšujú riziko dopravenej nehody. Investícia do bezpečnosti sa preto určite oplatí.

🌍 Ak cestujete do zahraničia, nezabudnite si pred jazdou overiť, aké podmienky platia v tomto štáte.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *