islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

❄️ MYSLITE VČAS NA PREZUTIE ZIMNÝCH PNEUMATÍK 🚗 Jeseň je tu v plnom prúde, v niektorých častiach Slovenska máme za sebou prvý …


❄️ MYSLITE VČAS NA PREZUTIE ZIMNÝCH PNEUMATÍK 🚗

Jeseň je tu v plnom prúde, v niektorých častiach Slovenska máme za sebou prvý sneh, ručička na teplomere sa už točí sem-tam okolo nuly, námraza na vozovke už nemusí byť ničím výnimočným. Ako je to zo zimnými pneumatikami?

OSOBNÉ AUTÁ A DODÁVKY DO 3,5 TONY

➡️ Zákon o cestnej premávke nestanovuje konkrétny dátum, od kedy musia byť osobné autá prezuté.
➡️ Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

AUTOBUSY A NÁKLADNÉ AUTÁ
➡️ Vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (autobusy, nákladiaky) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem vyššie uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.

❄ ČO SA ROZUMIE POD ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI
Sú pneumatiky označené horským symbolom (horský štít so snehovou vločkou alebo snehová vločka v horskom štíte s tromi vrcholmi ) alebo s označením M+S, M.S alebo M&S (Mud and Snow).

🚗 Vodič vozidla je tiež pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.
🚗 Ak vodič takýmto spôsobom ohrozuje seba a ostatných, zákon ráta so sankciou v blokovom konaní do 50 eur a ďalšia jazda s vozidlom, ktoré nespĺňa podmienky na premávku, môže byť zakázaná.

❗️ Motoristom počas zimného obdobia polícia odporúča používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies. Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu, a preto je vhodné byť na ľad, či sneh pripravený skôr, ako nás prekvapí.
❗️ Nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú a zvyšujú riziko dopravenej nehody. Investícia do bezpečnosti sa preto určite oplatí.

🌍 Ak cestujete do zahraničia, nezabudnite si pred jazdou overiť, aké podmienky platia v tomto štáte. Autor správy, foto a správu publikoval Polícia SR – Košický kraj on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *