islovak.sk

online denn├ę spravodajstvo – ┼żijeme Slovenskom…

­čî▓ MINISTER BUDAJ Z├ŹSKAL PODPORU VEDCOV PRI REFORME OCHRANY PR├ŹRODY ­čî▓ 63 vedcov zo Slovenskej akad├ęmie vied a univerz├şt naprie─Ź …

­čî▓ MINISTER BUDAJ Z├ŹSKAL PODPORU VEDCOV PRI REFORME OCHRANY PR├ŹRODY ­čî▓

63 vedcov zo Slovenskej akad├ęmie vied a univerz├şt naprie─Ź Slovenskom adresovalo ┼żiados┼ą poslancom N├írodnej rady Slovenskej republiky, aby zoh─żadnili pri hlasovan├ş vedeck├Ż hlas, odborn├ę fakty a podporili reformu n├írodn├Żch parkov na Slovensku. Minister ┼żivotn├ęho prostredia J├ín Budaj oce┼łuje ┼íirok├║ zhodu odborn├şkov, ktor├ş prin├í┼íaj├║ do diskusie o bud├║cnosti n├írodn├Żch parkov vecn├ę argumenty a nie politik├ír─Źenie. Stalo sa tak symbolicky, na Medzin├írodn├Ż de┼ł stromov.

Vedci sa zhoduj├║, ┼że ekosyst├ęmy so zachovanou prirodzenou ┼ítrukt├║rou a dynamikou s├║ najpr├şnosnej┼íie z h─żadiska poskytovania ekosyst├ęmov├Żch slu┼żieb ÔÇô lep┼íie via┼żu prebyto─Źn├Ż uhl├şk z atmosf├ęry, lep┼íie zadr┼żiavaj├║ vodu v krajine a lep┼íie tlmia extr├ęmy po─Źasia, ktor├Żch je s postupuj├║cou klimatickou zmenou ─Źoraz viac.

Pod─ża slov ministra J├ína Budaja jednotn├í spr├íva ├║zem├ş v n├írodn├Żch parkoch pribl├ş┼żi Slovensko k modelom n├írodn├Żch parkov funguj├║cich v preva┼żnej v├Ą─Ź┼íine Eur├│py. ÔÇ×Chceme zdrav├ę a odolnej┼íie lesy pripraven├ę na zmenu kl├şmy, opl├Żvaj├║ce biodiverzitou, a prosperuj├║ce regi├│ny,ÔÇť zd├┤raznil minister Budaj.

Na Slovensku v n├írodn├Żch parkoch be┼żne prebieha priemyseln├í ┼ąa┼żba dreva, mas├şvna v├Żstavba a in├ę aktivity, ktor├ę v├í┼żne nar├║┼íaj├║ fungovanie tamoj┼í├şch ekosyst├ęmov. ÔÇ×To sa m├┤┼że dia┼ą hlavne preto, ┼że spr├ívy n├írodn├Żch parkov v skuto─Źnosti nemaj├║ rozhodovacie ani v├Żkonn├ę pr├ívomoci v ich ├║zemiach, dokonca ani na ┼ít├ítnych pozemkoch,ÔÇť pripom├şnaj├║ vedci. V s├║─Źasnosti s├║ spr├ívcami lesohospod├írske subjekty a kone─Źn├ę rozhodovacie pr├ívomoci maj├║ okresn├ę ├║rady ┼żivotn├ęho prostredia, patriace pod Ministerstvo vn├║tra. Vytv├íra sa tak nepreh─żadn├í situ├ícia, kde v kone─Źnom d├┤sledku najviac trpia pr├şrodn├ę hodnoty na┼íich n├írodn├Żch parkov.

Pod─ża odborn├şkov praktick├ę sk├║senosti zo zahrani─Źia a vedeck├ę poznatky zhodne ukazuj├║, ┼że n├írodn├ę parky s jednotnou spr├ívou, spravovan├ę organiz├íciou ochrany pr├şrody, s├║ jednozna─Źn├Żm a mnohostrann├Żm pr├şnosom pre spolo─Źnos┼ą. N├írodn├Ż park sa takmer v┼íade vo svete ch├ípe ako ├║zemie vyhraden├ę pr├şrode, pr├şrodn├Żm procesom a tomu zodpovedaj├║cemu vyu┼ż├şvaniu. ÔÇ×Takto ch├ípan├Ż n├írodn├Ż park pln├ş v krajine mno┼żstvo nezastupite─żn├Żch funkci├ş, medzi ktor├ę v┼íak nepatr├ş obchod s drevom ani s realitami,ÔÇť pod─Źiarkuj├║ vedci v stanovisku adresovanom poslancom parlamentu.


Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V pr├şpade, ┼że n├íjdete chybu alebo preklep pros├şm kontaktujte n├ís.

LEAVE A RESPONSE

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *