islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🌲Na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe zdôraznili význam udržateľných lesov 🌲 📣 Slovenská republika sa pridala k svetovým …

🌲Na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe zdôraznili význam udržateľných lesov 🌲

📣 Slovenská republika sa pridala k svetovým veľmociam, ktoré chcú zastaviť globálne odlesňovanie do roku 2️⃣0️⃣3️⃣0️⃣a zároveň podporujú udržateľné využívanie pôdy a rozvoj vidieka.👏

Deklaráciu lídrov v škótskom Glasgowe na tému lesov 🌲 a využívania krajiny Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) podporuje a víta.

ℹ Deklarácia zdôrazňuje význam lesov a využitia pôdy pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja a potrebu ich udržateľného spravovania. Dohodu podpísali štáty, v ktorých sa nachádza 8️⃣5️⃣% svetových lesov, vrátane Spojených štátov, Číny, Brazílie, či Indonézie. Práve zdravé a odolné lesy sú kľúčovým spojencom v boji s klimatickou krízou.🌍

📣 Podľa slov ministra životného prostredia Ján Budaj aj Slovensko zvádza vlastný boj, v ktorom presadzuje systémové zmeny v ochrane lesov a prírody. „Slovensko potrebuje fungujúce národné parky a tiež moderné poľnohospodárstvo, ktoré chráni prírodu a zabezpečí zdravé potraviny,“ zdôraznil minister Budaj. Je viac ako symbolické, že spolu s rokovaním OSN proti odlesňovaniu začala v NRSR rozprava o reforme našich národných parkov. Ich cieľ je podobný – zmierniť ťažbu a prispieť tak ku udržateľnému využívaniu pôdy, lesov a ku rozvoju vidieka.
O poslaneckej novele zákona o ochrane prírody, ktorá zabezpečí národným parkom náležitú ochranu, budú rozhodovať poslanci parlamentu v najbližších dňoch.

➡️ MŽP upozorňuje aj na ďalší odkaz z Deklarácie lídrov z Glasgowa: že pre napĺňanie klimatických cieľov a zachovanie biodiverzity je nevyhnutná aj zmena poľnohospodárskej politiky štátu. Podľa MŽP SR je dôležité prestať s používaním zbytočnej agrochémie a nebezpečných pesticídov. Pôdohospodárstvo by malo vytvárať priestor aj pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovať extenzívnu pastvu v chránených územiach, častejšie striedanie vhodných plodín a naopak, obmedziť monokultúry.

Foto: ilustračná

#mzpsr #slovensko #janbudaj #narodneparky #zamojnarodnypark #osn #glasgow #udrzatelnost #zivotneprostredie #biodiverzita #biotopy #les #priroda #ochranaprirody


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *