islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🌲V Národnej rade SR podporíme zákon o národných parkoch, pretože ho považujeme za kľúčový a významný. Jeho zmyslom je dostatoč…

🌲V Národnej rade SR podporíme zákon o národných parkoch, pretože ho považujeme za kľúčový a významný.

Jeho zmyslom je dostatočná ochrana národných parkov pred neprimeranou ťažbou dreva a v konečnom dôsledku pred devastovaním chránených biotopov. Je známy fakt, že Slovensko nespĺňa európsku legislatívu z hľadiska primeraného rozsahu ochrany. Potrebujeme vyššiu úroveň ekologických bariér a rozvoja chránených lokalít, na čo sú viazané dotácie z európskych fondov. Ak neschválime predkladanú reformu, poškodíme tým plán obnovy a stability. Prídeme tak o peniaze z eurofondov, ktoré pre podporu ochrany prírody potrebujeme. Európska komisia po viacerých varovaniach podala na Slovensko žalobu na Súdny dvor v Hágu, lebo dostatočne nechránime hlucháňa hôrneho v chránených biotopoch.

Komisia upozornila, že v slovenských lesoch, nachádzajúcich sa v lokalitách sústavy Natura 2000, sa uskutočňuje intenzívna ťažba dreva. Reforma národných parkov by mala tento fakt výrazne zmeniť. Túto reformu podporujú aj stavovské organizácie, pôsobiace v oblasti životného prostredia, ktoré v týchto momentoch písomne apelujú na poslancov, aby sa postavili na stranu ochrany prírody v národných parkoch. Je nám ľúto, že hnutie Sme rodina na základe nesprávnych argumentov a informácii, stiahla podpisy k tejto novele a veríme, že to kolegovia ešte prehodnotia.

💬 Miriam Šuteková
Chápem, že s celým procesom bude spojených veľa zmien, ktoré nemusia byť pre každú dotknutú stranu príjemné. Musíme si však pripomenúť, čo je našou prioritou. Pre mňa ňou určite je ochrana a zachovanie krásy slovenskej prírody pre ďalšie generácie. To čo sa dnes deje v národných parkoch je pre mňa neakceptovateľné. Navrhovaný zákon neznamená, že národné parky budú menej dostupné ľuďom, práve naopak, citlivým spravovaním ich území a podporou z európskych peňazí, bude dochádzať k rozvoju týchto území, lepšej prístupnosti pre návštevníkov, bez devastácie prírodných biotopov. Viacerí odborníci na životné prostredie varujú, že ochrana prírody na Slovensku bola vždy na chvoste a ja sa tomu odmietam naďalej nečinne prizerať.

💬 Alexandra Pivková
Reforma národných parkov je dôležitá aj z dôvodu, že naša príroda je naše národné bohatstvo. Našou úlohou je starať sa o ňu, chrániť ju a hľadať najlepšie riešenia, pre jej zachovanie, aby sme sa pred ďalšími generáciami nemuseli hanbiť. Musíme však brať na zreteľ aj dôsledky, ktoré môže takáto reforma priniesť pre život v regiónoch a preto som rada, že predmetná reforma a prostriedky z plánu obnovy, myslia aj na ekonomické dopady a na život ľudí v regiónoch.


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *