islovak.sk

online denn├ę spravodajstvo – ┼żijeme Slovenskom…

­čî▓V N├írodnej rade SR podpor├şme z├íkon o n├írodn├Żch parkoch, preto┼że ho pova┼żujeme za k─ż├║─Źov├Ż a v├Żznamn├Ż. Jeho zmyslom je dostato─Ź…

­čî▓V N├írodnej rade SR podpor├şme z├íkon o n├írodn├Żch parkoch, preto┼że ho pova┼żujeme za k─ż├║─Źov├Ż a v├Żznamn├Ż.

Jeho zmyslom je dostato─Źn├í ochrana n├írodn├Żch parkov pred neprimeranou ┼ąa┼żbou dreva a v kone─Źnom d├┤sledku pred devastovan├şm chr├ínen├Żch biotopov. Je zn├ímy fakt, ┼że Slovensko nesp─║┼ła eur├│psku legislat├şvu z h─żadiska primeran├ęho rozsahu ochrany. Potrebujeme vy┼í┼íiu ├║rove┼ł ekologick├Żch bari├ęr a rozvoja chr├ínen├Żch lokal├şt, na ─Źo s├║ viazan├ę dot├ície z eur├│pskych fondov. Ak neschv├ílime predkladan├║ reformu, po┼íkod├şme t├Żm pl├ín obnovy a stability. Pr├şdeme tak o peniaze z eurofondov, ktor├ę pre podporu ochrany pr├şrody potrebujeme. Eur├│pska komisia po viacer├Żch varovaniach podala na Slovensko ┼żalobu na S├║dny dvor v H├ígu, lebo dostato─Źne nechr├ínime hluch├í┼ła h├┤rneho v chr├ínen├Żch biotopoch.

Komisia upozornila, ┼że v slovensk├Żch lesoch, nach├ídzaj├║cich sa v lokalit├ích s├║stavy Natura 2000, sa uskuto─Ź┼łuje intenz├şvna ┼ąa┼żba dreva. Reforma n├írodn├Żch parkov by mala tento fakt v├Żrazne zmeni┼ą. T├║to reformu podporuj├║ aj stavovsk├ę organiz├ície, p├┤sobiace v oblasti ┼żivotn├ęho prostredia, ktor├ę v t├Żchto momentoch p├şsomne apeluj├║ na poslancov, aby sa postavili na stranu ochrany pr├şrody v n├írodn├Żch parkoch. Je n├ím ─ż├║to, ┼że hnutie Sme rodina na z├íklade nespr├ívnych argumentov a inform├ícii, stiahla podpisy k tejto novele a ver├şme, ┼że to kolegovia e┼íte prehodnotia.

­čĺČ Miriam ┼áutekov├í
Ch├ípem, ┼że s cel├Żm procesom bude spojen├Żch ve─ża zmien, ktor├ę nemusia by┼ą pre ka┼żd├║ dotknut├║ stranu pr├şjemn├ę. Mus├şme si v┼íak pripomen├║┼ą, ─Źo je na┼íou prioritou. Pre m┼ła ┼łou ur─Źite je ochrana a zachovanie kr├ísy slovenskej pr├şrody pre ─Ćal┼íie gener├ície. To ─Źo sa dnes deje v n├írodn├Żch parkoch je pre m┼ła neakceptovate─żn├ę. Navrhovan├Ż z├íkon neznamen├í, ┼że n├írodn├ę parky bud├║ menej dostupn├ę ─żu─Ćom, pr├íve naopak, citliv├Żm spravovan├şm ich ├║zem├ş a podporou z eur├│pskych pe┼łaz├ş, bude doch├ídza┼ą k rozvoju t├Żchto ├║zem├ş, lep┼íej pr├şstupnosti pre n├ív┼ítevn├şkov, bez devast├ície pr├şrodn├Żch biotopov. Viacer├ş odborn├şci na ┼żivotn├ę prostredie varuj├║, ┼że ochrana pr├şrody na Slovensku bola v┼żdy na chvoste a ja sa tomu odmietam na─Ćalej ne─Źinne prizera┼ą.

­čĺČ Alexandra Pivkov├í
Reforma n├írodn├Żch parkov je d├┤le┼żit├í aj z d├┤vodu, ┼że na┼ía pr├şroda je na┼íe n├írodn├ę bohatstvo. Na┼íou ├║lohou je stara┼ą sa o ┼łu, chr├íni┼ą ju a h─żada┼ą najlep┼íie rie┼íenia, pre jej zachovanie, aby sme sa pred ─Ćal┼í├şmi gener├íciami nemuseli hanbi┼ą. Mus├şme v┼íak bra┼ą na zrete─ż aj d├┤sledky, ktor├ę m├┤┼że tak├íto reforma prinies┼ą pre ┼żivot v regi├│noch a preto som rada, ┼że predmetn├í reforma a prostriedky z pl├ínu obnovy, myslia aj na ekonomick├ę dopady a na ┼żivot ─żud├ş v regi├│noch.


Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Za ─żud├ş on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *