islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🏰 12 MILIÓNOV PRE PAMIATKY Slovensko je čo sa pamiatok týka bohatá krajina. Pamiatkový úrad SR eviduje až približne 10 000 nehn…

🏰 12 MILIÓNOV PRE PAMIATKY

Slovensko je čo sa pamiatok týka bohatá krajina. Pamiatkový úrad SR eviduje až približne 10 000 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok a 16 000 hnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

🏛️ Pamiatky, ktoré ročne navštívia státisíce turistov a sú obľúbenými dominantami našich regiónov. Tešia návštevníkov, podnecujú turizmus, vytvárajú pracovné príležitosti a v neposlednom rade zachovávajú stopu minulosti pre ďalšie generácie.

Mnohé z nich boli roky zanedbávané, chátrali a zabúdalo sa na ne. Investičný dlh v tejto oblasti sa vyšplhal do obrovských výšok – 5,5 miliardy eur, no oveľa väčšia ujma je tá kultúrna.

🔨 Jedným z nástrojov na záchranu tých pamiatok, ktoré sa zachovali, je dotačný program ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom. Prostredníctvom neho sa nám podarilo do dnešného dňa zachrániť približne 5 542 pamiatok v celkovej výške takmer 98 miliónov eur.

💶 Pre rok 2022 budeme v dotačnom programe OSSD pracovať so sumou 12 miliónov eur. Výzvy v podprogramoch 1.1 – 1.4. sú otvorené a žiadosti je možné posielať do 31. decembra 2021.

Všetky potrebné informácie o výzvach a špecifikácie oprávnených žiadateľov nájdete tu ➡️ https://bit.ly/TS_OSSD.

Už sa neviem dočkať, keď uvidím finálnu podobu pamiatok, ktoré sa aktuálne rekonštruujú v našom programe OSSD. 🙂


Autor správy, foto a správu publikoval Natália Milanová – ministerka kultúry on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *