islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🏴 NA SMRŤ HO ODSÚDILI ĽUDIA, KTORÝM VERIL Príbeh Viliama Žingora a jeho vykonštruovaného politického procesu je jedným z mnohýc…

🏴 NA SMRŤ HO ODSÚDILI ĽUDIA, KTORÝM VERIL

Príbeh Viliama Žingora a jeho vykonštruovaného politického procesu je jedným z mnohých prípadov represií a neprávostí, ktoré sa udiali v časoch komunistického režimu v Československu. Viliam Žingor bol bývalým partizánskym veliteľom, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zapojil do protifašistického odboja. Zriadenie, v ktoré veril, sa obrátilo proti nemu.

🔇 VYMYSLENÉ OBVINENIE MALO ZA CIEĽ POTLAČIŤ AKÚKOĽVEK SLOBODU A OPOZÍCIU

Po skončení druhej svetovej vojny a nástupe komunistického režimu v Československu Žingor začal pracovať v Zbore národnej bezpečnosti a bol členom Komunistickej strany Slovenska, ktorú však neskôr pre strašné totalitné praktiky opustil. Jeho názory a odmietavý postoj voči komunistickému režimu viedli k prenasledovaniu a neskôr bol obvinený z toho, že spoluzakladal protištátnu organizáciu s cieľom vyvolať ozbrojené povstanie a zvrhnúť totalitný režim v Československu.

👉 KOMUNISTI HO ZABILI A NESKÔR TAJNE REHABILITOVALI

V roku 1949 bol Žingor zatknutý a odvlečený do Prahy, kde bol podrobený mučeniu a brutálnym výsluchom. Neskôr bol s ďalšími obvinenými postavený pred súd a odsúdený za velezradu a vyzvedačstvo. Viliam Žingor a niektorí členovia jeho údajnej skupiny boli popravení, iní dostali dlhé tresty odňatia slobody. V roku 1968, počas obdobia Pražskej jari, boli Žingor a jeho skupina právne rehabilitovaní. Po nástupe normalizácie, ktorá nasledovala po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, sa však verejnosť sa o tejto rehabilitácii nedozvedela. Úplnej politickej a občianskej rehabilitácie sa Žingor a ďalší odsúdení dočkali až po novembri 1989, keď padol komunistický režim.

⏰ NEDEMOKRATICKÉ REŽIMY MAJÚ SPOLOČNÉ RYSY

Prípad Viliama Žingora a jeho vykonštruovaný politický proces svedčia o represiách, neprávostiach a porušovaní ľudských práv, ktoré sa udiali počas komunistického režimu v Československu. Tieto udalosti sú dôležité nielen z hľadiska kritického zhodnotenia temných čias našej histórie, ale aj ako pripomienka nebezpečnosti nedemokratických a represívnych režimov, ktoré majú svojich priaznivcov aj v súčasnosti.

#našihrdinovia


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *