islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

💡 Climathon Bratislava 2021 priniesol opäť nápady, ako zlepšiť naše mesto! Zadaním druhého ročníka bola vízia odolnej Bratislav…

💡 Climathon Bratislava 2021 priniesol opäť nápady, ako zlepšiť naše mesto!

Zadaním druhého ročníka bola vízia odolnej Bratislavy. Do riešenia sa v rámci 48-hodinovej výzvy pustilo viac ako 120 účastníčok a účastníkov pracujúcich v tímoch – od dátových analytikov cez programátorky, politológov, dizajnérov až po environmentálne expertky. Výsledkom sú reálne inovatívne riešenia, ktoré pomôžu hlavnému mestu zaistiť starostlivosť o svojich obyvateľov a prostredie, v ktorom žijú.

Tu sú príklady víťazných projektov, ktoré z Climathonu vzišli a budú sa reálne používať v praxi:

🥇 Najviac zaujal projekt v oblasti mobility, ktorá je pre mesto kľúčová. Víťazný tím KANthon prišiel s nápadom porovnávača, ktorý umožňuje porovnávať dĺžku cesty auta s dĺžkou cesty prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy na rôznych miestach Bratislavy.

„Vytvorili model, do ktorého sa dajú pridávať nové a nové parametre, ako je napríklad intenzita, teda koľko ľudí trasu využíva, počet prestupov a podobne. Pomohli nám identifikovať, ktoré dáta by sme mali začať zbierať, aby sme vedeli modelovať jednotlivé situácie na cestách a ukázali obyvateľom, že vymeniť auto za MHD sa im oplatí, pretože tie najvyťaženejšie trasy sme skrátili napríklad bus pruhmi,”opisuje projekt, na ktorom sa bude ďalej pracovať, splnomocnenkyňa pre inovácie Petra Dzurovcinova.

🥈 Tím s menom Ecothusiasts vytvoril nástroj na identifikáciu tepelných ostrovov v rôznych častiach mesta na základe viacerých faktorov. Mesto môže vďaka tomu napríklad modelovať, ako sa zmení teplota na danej ulici po výsadbe stromov.

🥉 Riešenie tímu UnderBranc zefektívňuje zber odpadu tým, že umožňuje obyvateľom jednoducho pomocou aplikácie oznámiť, že smetný kôš je plný.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za ich nasadenie a odvahu hľadať nové riešenia!


Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *